Policjanci z komisariatu II Policji w Zabrzu zatrzymali trzy osoby podejrzane o kradzież. Sprawcy okradli mieszkanie 81-latki, do którego weszli podając się za pracowników telekomunikacji. Większość skradzionych przedmiotów wróciła już do seniorki.

We wtorek po południu do policjantów z komisariatu II Policji w Zabrzu zgłosiła się zaniepokojona kobieta, która poinformowała, że w niedzielę do mieszkania jej 81-letniej matki przyszło dwóch mężczyzn i kobieta. Osoby te podając się za pracowników telekomunikacji oraz wykorzystując wiek pokrzywdzonej, weszły do mieszkania, a następnie skradły sprzęt RTV i biżuterię. Sprawą od razu zajęli się kryminalni z zabrzańskiej dwójki. Po przejrzeniu nagrań z monitoringu policjanci wytypowali i zatrzymali sprawców kradzieży. Okazali się nimi dwaj mężczyźni w wieku 37 i 44 lat oraz kobieta w wieku 41 lat. Osoby to nie mają stałego miejsca zamieszkania, ale na co dzień przebywają w Zabrzu. Wcześniej były notowane za wykroczenia i przestępstwa. Mundurowi odzyskali też większość skradzionych przedmiotów. Podejrzani usłyszeli już zarzuty kradzieży. Grozi im do 5 lat więzienia.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców, którzy mają w swojej rodzinie czy sąsiedztwie osoby starsze, aby rozmawiały z nimi o zagrożeniach wynikających z kontaktami z obcymi osobami i o sposobach radzenia sobie z takimi sytuacjami. Powiedzmy im, że w razie wątpliwości co do intencji osób je odwiedzających, należy poprosić o pomoc Policję, dzwoniąc pod numer 112. Zasada ograniczonego zaufania do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić i zachować się asertywnie.

  • Policjant w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych prowadzi zatrzymaną osobę
  • Policjant w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych prowadzi zatrzymaną osobę
  • Policjant w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych prowadzi zatrzymaną osobę