Pożary na świecie są niestety przykrą codziennością i zdarzają się zbyt często. Po części jest to wina osób niebiorących pod uwagę możliwości zaistnienia takiej tragedii i nieprzygotowujących się na nią licząc, że nigdy nie nastąpi.
Wówczas, gdy my jako właściciele domu oraz jego mieszkańcy martwimy się o nasz dobytek i zdrowie naszych bliskich, powinniśmy dobrze się zabezpieczyć i dopiero wtedy liczyć, że takie wydarzenie nie będzie miało miejsca w naszym życiu. Poniżej, wraz z serwisem wojciechkielce.pl zestawiliśmy zarówno zabezpieczenia konstrukcji pod kątem budowlanym, jak i kilka zasad dotyczących zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, że często to człowiek i jego błędy są odpowiedzialne za powstanie takich nieprzyjemnych zdarzeń.
Na początek zdrowy rozsądek
Niejedne statystyki już pokazały nam, że najczęstszym źródłem powstawania pożarów jest ludzki błąd i niedokładność. Najgorszą z możliwych rzeczy jest brak regularnego kontrolowania instalacji grzewczych. Nieważne, czy posiadamy instalację elektryczną czy gazową, zawsze naszym celem powinno być dobre eksploatowanie i kontrola. Dobrym wyposażeniem szczególnie w przypadku instalacji gazowej może okazać się czujnik czadu i dwutlenku węgla. Umieszczając go w odległości blisko piecyka wyczuje on nadmierne stężenie substancji i zacznie nas alarmować.
Często powodem pożarów są nieprzyzwoite zachowania mieszkańców. Jednym z popularniejszych może być palenie w łóżku. Jest to czynność bardzo ryzykowna i w przypadku zaśnięcia, może dojść do tragicznych w skutkach wydarzeń. Podobnie może skończyć się, kiedy zostawiamy w pobliżu dzieci różnego rodzaju zapałki i zapalniczki. Strzeżmy się takich scenariuszy utrzymując w domu porządek i wykonując wszystkie czynności związane z ogniem poza pomieszczeniami.
Stosowanie materiałów niepalnych
Serwis wojciechkielce.pl zaleca, aby podczas budowy domu stosować jak najwięcej materiałów trudno- lub w ogóle niepalnych. Istnieje wiele tego typu elementów, które spełniając swoją rolę, przy okazji nie rozprzestrzeniają ognia w przypadku pożaru.
Jednym z nich może być wełna skalna stosowana do chociażby termoizolacji poddaszy. Jest to materiał zdecydowanie nieprzenoszący ognia i mogący zdziałać wiele w kontekście zajęcia się dachu ogniem. Istotne jest również, aby zwykłe sufity także były wyposażone w materiały niepalne. Takimi są chociażby często stosowane płyty gipsowe czy gipsowo-kartonowe.
Obecność w domu gaśnicy i czujników dymu
Żadne prawo nie nakazuje posiadania w swoich domach gaśnic. Mimo wszystko jednak warto jest posiadać takie narzędzie, dzięki któremu być może kiedyś będziemy w stanie uratować to, co dla nas najcenniejsze – dom. Gaśnice dzielimy na typy. W zależności od pomieszczenia, w którym się znajdujemy, możemy wybrać typ ABC mający za zadanie gaszenie ciał stałych lub typ F odpowiadający za palące się oleje czy inne substancje płynne. W domu powinniśmy mieć kilka gaśnic, z których każda byłaby umieszczona w dostępnym miejscu na każdym piętrze.
Czujniki dymu są to natomiast urządzenia, które już niejednokrotnie uratowały dom przed pożarami. Montujemy je w kilku miejscach w domu, a przy wyczuciu przez nie potencjalnego zagrożenia, od razu jesteśmy o tym informowani i gotowi do działania.