Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zabrze

Surfing - woda, słońce i przygoda

Kochasz słońce, wodę, wiatr we włosach? Jeżeli tak, to dyscypliną, która na pewno Ci się spodoba, jest surfing. To ślizgi na desce, unoszonej przez morskie fale. To sport dla odważnych, którzy nie boją się upadku do wody, lubią przygodę i adrenalinę. Z tego artykułu dowiesz się, na czym dokładnie polega surfing i jaki sprzęt jest potrzeby, aby móc ślizgać się po wodzie.

Surfing – co to takiego?

Surfing to jeden z najbardziej popularnych sportów wodnych na świecie. Aby móc uprawiać tę dyscyplinę, potrzebna jest deska surfingowa, woda i fala. Niezbędnym warunkiem do uprawiania surfingu jest dobra umiejętność pływania. Niezbędna jest odpowiednia pogoda, słońce i fale, które umożliwiają skoki. W Polsce dyscyplina dopiero staje się popularna, coraz więcej osób zaczyna surfować na Bałtyku. Na czym dokładnie polega ten sport? Surfer musi wiosłować rękoma i starać się dogonić falę. Kiedy uda mu się to zrobić, musi stać na desce i unosić się na falach. Trzeba odpowiednio manewrować, wykonywać różne figury. To sport, w którym liczy się doświadczenie, odwaga i lata praktyki. Daje wiele satysfakcji, a także doskonale wpływa na kondycję, poprawia samopoczucie, wzmacnia ciało i umysł. Doskonale rozwija koordynację ruchową oraz zwinność. Podczas akrobacji na desce doskonale rozwijają się mięśnie całego ciała, buduje się masa mięśniowa, kształtuje cała sylwetka. Sport doskonale wpływa na pracę układu sercowo-naczyniowego, podnosi odporność organizmu, zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, a także dodaje pewności siebie. Dla wielu osób surfing jest sposobem na życie, pozwala zapomnieć o całym świecie, ukoić zmysły. Daje poczucie wolności, które nie zapewnia żadna inna dyscyplina. Warto tylko pamiętać, że to sport kontuzyjny, dlatego trzeba pamiętać, aby surfować tylko przy dobrej pogodzie, a także zachować zasady bezpieczeństwa.

Surfing – jakie sprzęty są niezbędne?

Surfing jest sportem, nie wymagającym dużych nakładów finansowych. Niezbędnym sprzętem, bez którego nie da się surfować, jest deska oraz stateczniki (finy), które poprawiają stabilność oraz pomagają wiosłować rękoma. Potrzebna jest jeszcze leash, czyli smycz, która łączy deskę z surferem. Na rynku można dostać wiele rodzajów desek, m.in. shortboardy, longboardy, funboardy, deski hybrydowe czy piankowe. Ważne, aby były wytrzymałe, łatwe do transportu, umożliwiały pływanie na falach różnej wielkości, powinny wystarczyć na kilka sezonów. Jeżeli chcesz kupić deskę dobrej jakości, poznaj ofertę produktów do surfingu i wybierz sprzęt, który pozwoli na bezpieczne przebywanie na falach. Oprócz deski i akcesoriów przydadzą się również pokrowce i torby na sprzęt, a także odzież, chroniąca przed promieniami słonecznymi, nakrycie głowy, a na chłodniejsze dni pianka, zapewniająca komfort termiczny.

Surfowanie – do czego zacząć naukę?

Surfowanie to sport, który wymaga kilku lekcji z trenerem. Samodzielna nauka nie przyniesie nic dobrego, może skończyć się kontuzją i zniechęceniem do dalszych prób. Doświadczony instruktor musi przekazać wiedzę na temat fal, prądów morskich, bezpiecznego zachowania na wodzie. Pierwsze lekcje odbywają się zazwyczaj na sucho, na piasku, dopiero potem przychodzi czas na trening w wodzie. Niezbędna jest rozgrzewka, ponieważ w czasie surfowania mocno pracuje ręce. Instruktor pomaga adeptowi surfowania wyczuć falę, uczy go nabierania prędkości, stania na desce. Aby móc samodzielnie pływać, należy kilka dni posurfować z instruktorem, dopiero po tym czasie można samodzielnie spróbować swoich sił na desce. Na początek warto wybierać fale regularne i długie, które są dużym ułatwieniem. Trzeba unikać miejsc ze skałami wystającymi z wody oraz z dużą liczbą innych surferów, ponieważ zwiększa to ryzyko kontuzji. Najlepiej surfować z grupą znajomych, bo to sport, który jednoczy, daje poczucie wspólnoty. Ważne jest pozytywne nastawienie, a także pokora wobec żywiołu, jakim jest woda .

Sprzęt do surfowania dla amatorów i profesjonalistów

Sprzęt dla surferów możemy kupić m.in. w Decatlonie. Marka Olaian to produkty do surfingu, przeznaczone zarówno dla amatorów, jak i zawodowców. W ofercie sklepu są różnego typu deski, m.in. deski shortboard o wysokiej wydajności surfowania, longboard dla początkujących surferów, a także deski hybrydowe, dla najbardziej doświadczonych surferów. Dla „skaczących” po falach, którzy sport traktują amatorsko, przeznaczone są pianki surfing 100 z neoprenu 1,5 mm, które przeznaczone są na ciepłe wody > 22°C. Pianki mają suwak na plecach, który zapewnia swobodę podczas zakładania i zdejmowania. Cechuje je atrakcyjna cena oraz duży wybór rozmiarów. Surferzy, którzy traktują sport jak sposób na życie, na pewno będą zadowoleni z pianki surfing 900 z kapturem z neoprenu 5/4 mm. Pianka umożliwia uprawianie sportu w każdych warunkach, w bardzo zimnych wodach od 7°C do 12°C, przez ponad 2 h. Zapewnia ciepło, swobodę ruchu, szybkie schnięcie i trwałość. Surfing mogą uprawiać również dzieci. Przyda im się na pewno czapka z daszkiem UV, która służy do ochrony głowy przed słońcem na surfingu i bodyboardzie. Chroni przed promieniami UV, nawet na mokro, a dzięki wyposażeniu w pasek pod brodą, trzyma się na miejsce, nawet podczas przepływania przez fale.

Surfing znany jest od setek lat, to nie tylko sport, ale pasja, wyjątkowa kultura i sposób na życie. To sport dla każdego, kto kocha wodę. Mogą go uprawiać osoby w każdym wieku, niezależnie od płci, budowy ciała, kondycji. Jedyne, co potrzeba to deska, pozytywne nastawienie, zamiłowanie do wody i natury. Warto choć raz spróbować surfingu i sprawdzić, czy stanie się życiową pasją.