Coraz więcej osób posiada swój alkomat i jeżeli nie jest pewna poziomu trzeźwości, dokonuje pomiaru. Wielu przedsiębiorców także stosuje wyrywkowe, regularne kontrole pracowników pod względem trzeźwości, gdyż bezpieczeństwo pracy jest najważniejsze, a niewątpliwie alkohol zwiększa znacząco ryzyko wypadków, bo osłabia koncentrację, równowagę, a także reakcję. Ale o alkomat, tak jak o każdy sprzęt, trzeba dbać i tutaj niezbędna jest jego właściwa kalibracja.
Czym jest kalibracja alkomatu?
Kalibracja alkomatu jest to proces, którego celem jest przywrócenie oprogramowania do ustawień fabrycznych inaczej zwanych danymi pomiarów wzorcowych. W ten sposób zostaje wykonana pełna kontrola, ale też maksymalna optymalizacja sprzętu. Dzięki temu urządzenie będzie precyzyjnie działać. Celem kalibracji jest dopasowanie parametrów do wartości wzorcowych. Aby urządzenie działało w 100% prawidłowo konieczna jest kontrola i optymalizacja. Tutaj stosuje się odpowiednie urządzenia, które sprawdzają, czy wyniki alkomatu są takie jak we wzorcu jednostki miary. Dodatkowo reguluje się także czujniki urządzenia z oprogramowaniem, co gwarantuje najlepszy efekt.
Jak skalibrować alkomat?
Tę usługę należy powierzyć specjalistom. W tym przypadku kalibrację wykonuje się na specjalnych maszynach tzw. symulatorach. Oczywiście alkomaty podlegają testom i właśnie dzięki symulatorom wyznacza się prawidłowe wartości oraz sprawdza jakość. W teorii można to wykonać samodzielnie, pod warunkiem, że posiada się ów symulator.
Ja często należy kalibrować alkomat?
Wszystko zależy od urządzenia jakie posiadacie. Najtańsze modele, czyli te wyposażone w czujniki półprzewodnikowe, czasami należy kalibrować nawet co trzy miesiące. Doskonałej jakości modele renomowanych producentów w przystępnych cenach oferuje https://alkopatrol.pl/. W przypadku droższych modeli z sensorem elektrochemicznym kalibracji dokonuje się czasami raz do roku, ale tutaj najlepiej sprawdzić zalecenia producenta danego urządzenia. Oczywiście są także przesłanki, które świadczą, że alkomat należy skalibrować. Jeśli trzy pomiary pod rząd będą inne albo osoba trzeźwa, która nie piła alkoholu uzyska wynik inny niż 0,00 promila, a osoba, która spożywała alkohol uzyska też wynik 0,00 promila, to należy skalibrować sprzęt. Jest to bardzo istotne dla kwestii bezpieczeństwa, gdy wsiada się za kółko, a także w każdej firmie, gdzie błędy pracowników mogą prowadzić do poważnych wypadków. jeśli zatem zauważy się nieprawidłowości w działaniu należy oddać sprzęt do kalibracji.