Praca w IT to aktualnie bardzo popularny kierunek kariery. Wiele osób wybiera właśnie tę ścieżkę zawodową, ponieważ sektor informatyczny przeżywa prawdziwy rozkwit i zapowiada się niezwykle przyszłościowo. Branżowy rynek pracy jest pełen ofert dla specjalistów z różnych dziedzin. Znalezienie propozycji zatrudnienia nie jest więc trudne. Gdzie szukać pracy w IT i dlaczego warto zainteresować się tą branżą?
Gdzie szukać pracy w IT?
Obecnie branża techniki informatycznej bardzo dobrze prosperuje i stale się rozwija. Można nawet stwierdzić, że jest to jeden z najbardziej przyszłościowych sektorów oraz rejonów, w stronę których warto skierować swoją karierę zawodową. Pracy w IT nie brakuje, ponieważ ciągły postęp technologiczny ożywia branżowy rynek. Zapotrzebowanie na nowych pracowników widoczne jest zwłaszcza w internecie, gdzie wiele firm ogłasza się z ofertami zarówno dla początkujących w branży, jak i dla informatycznych specjalistów.
Jak na przykład znaleźć oferty pracy IT w Katowicach? Najlepszym sposobem jest przejrzenie branżowych portali dla zleceniodawców i pracowników IT. Przykładem takiego serwisu jest No Fluff Jobs, czyli jedna z najpopularniejszych platform w informatycznych kręgach. Znajdują się na niej ogłoszenia lokalne, ale nie tylko. Jeśli użytkownik nie wybierze filtru z geolokalizacją, to ukażą mu się oferty z całej Polski. Czasami warto zobaczyć wszystkie ogłoszenia, ponieważ wiele z nich oferuje pracę w trybie zdalnym.
Kogo szukają pracodawcy branży IT?
Branża IT jest bardzo szeroka, a nazwanie kogoś informatykiem tak naprawdę mało mówi o jego zawodzie. Sektor informatyczny posiada wiele specjalizacji, które zajmują się odmiennymi aspektami technologicznego świata. Do najpopularniejszych stanowisk należy zaliczyć posady różnego rodzaju programistów. To właśnie o nich najczęściej zabiegają pracodawcy.
Wśród ogłoszeń na branżowych portalach pracy można znaleźć wiele ofert dla programistów typu front-end oraz back-end. Są to osoby, które zajmują się wizualną oraz wewnętrzną warstwą aplikacji czy witryn internetowych. Front-end developer dba o tę pierwszą stronę. Do jego obowiązków należy tworzenie interfejsu oraz usprawnianie funkcjonalności, których bezpośrednio doświadcza końcowy użytkownik.
Natomiast back-end developer zajmuje się tym, co dla odbiorcy niewidoczne. Jego zadaniem jest tworzenie kodu strony, gromadzenie baz danych czy też dbanie o bezpieczeństwo funkcjonowania technologicznego produktu. Synergią obydwu tych programistów jest developer typu fullstack. Ekspert łączący umiejętności back- i front-end również należy do pożądanych i cennych pracowników.
W świecie IT karierę można zrobić także jako tester oprogramowania, analityk dużych baz danych (Big Data) czy developer specjalizujący się w aplikacjach mobilnych. Pracodawcy poszukują również osób do informatycznego supportu, który rozwiązuje bieżące awarie i problemy techniczne. Wzięcie mają także embedded developerzy, czyli programiści systemów wbudowanych.
Wśród ogłoszeń znajdują się też propozycje pracy w bardziej niszowych dziedzinach informatycznej branży. W sieci można znaleźć na przykład oferty dla specjalistów w gamingu czy też sztucznej inteligencji. Choć na razie jest ich relatywnie niewiele, to w przyszłości ten segment branży może się bardzo dobrze rozwinąć.
Dlaczego warto pracować w branży informatycznej?
Branża informatyczna jest warta uwagi, ponieważ oferuje wiele ścieżek kariery, ale nie tylko. Niekwestionowanym atutem pracy w IT są także bardzo atrakcyjne zarobki. Informatycy mogą liczyć na wynagrodzenia sięgające nawet 30 czy 40 tys. zł brutto. Jednak nie na wszystkich szczeblach kariery pensje są tak wysokie.
Najniższe stawki w branży IT zaczynają się od około 3 000 zł brutto. Są to wynagrodzenia, które oferuje się juniorom, czyli osobom początkującym w branży. Wraz ze wzrostem doświadczenia oraz umiejętności, pracownik może liczyć na awans w branżowej hierarchii. Na stanowiskach o statusie mid, senior czy ekspert zleceniodawcy oferują wyższe pensje.