Odpowiedzialność prawna nieletnich jako sprawców czynów karalnych i przejawy demoralizacji to niektóre z tematów poruszonych podczas wykładu, jaki poprowadził mł. asp. Adam Strzodka z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej zabrzańskiej komendy podczas wideokonferencji, którą dla dyrektorów szkół oraz placówek oświatowych zorganizowała Delegatura Gliwicka Kuratorium Oświaty w Katowicach. Tematem konferencji było zagrożenie zjawiskiem agresji i przemocy wśród uczniów i młodzieży.

W czasie wideokonferencji, która odbyła się 31 marca br. policjant opisywał zachowania dzieci i młodzieży, które wskazują na demoralizację. Szczególną uwagę zwracał na sytuacje, które mogą doprowadzić młodzież do konfliktu z prawem. Informował przy tym o konsekwencjach prawnych wynikających z Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, opierając się na doświadczeniu zawodowym i przykładach konkretnych spraw. Udział w podobnych konferencjach i szkoleniach to jeden ze sposobów na przeciwdziałanie zjawisku przemocy wśród uczniów. Przemoc obejmuje swym zasięgiem wiele dziedzin życia. Niestety, dotyka także dzieci w szkole, czyli miejscu które z założenia powinno być bezpieczne.

Przemoc w szkole - jak się jej wystrzegać?

W wielu przypadkach dzieci, nie są w stanie same przeciwstawić się powtarzającym się aktom przemocy. Wtedy niezbędna jest twoja interwencja.

Możesz podjąć następujące działania:

  • zgłoś sprawę na Policję,
  • spotkaj się z wychowawcą klasy, zrelacjonuj mu sytuację, zapytaj co w tej sytuacji nauczyciel zamierza zrobić, zadeklaruj swoją chęć współpracy;
  • kontaktuj się kilkakrotnie z wychowawcą lub wysyłaj do niego listy z zapytaniem, co zostało zrobione w sprawie twojego dziecka, jeśli z relacji dziecka wynika, że przemoc trwa nadal;
  • umów się na rozmowę z dyrektorem szkoły (jeśli wychowawca nie podjął skutecznych kroków), przedstaw mu sytuację oraz brak efektów po ustaleniach z wychowawcą, zapytaj co w tej sytuacji dyrektor zamierza zrobić, zadeklaruj swoją chęć współpracy;
  • szukaj specjalistów (pedagogów, psychologów, organizacji pozarządowych) dostępnych na twoim terenie, którzy mogą udzielić pracownikom szkoły konsultacji i wsparcia a tym samym pomóc twojemu dziecku.
  • wystąp do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą (Kuratorium Oświaty) z wnioskiem o zbadanie sprawy twojego dziecka i dokonanie oceny działalności szkoły w rozwiązaniu problemu przemocy (jeśli szkoła nadal nie podjęła skutecznych kroków w celu zakończenia przemocy).