Najciekawsze spektakle współczesne na XXIII festiwalu dramaturgii w Zabrzu

W Teatrze Nowym rozpoczyna się przegląd najważniejszych współczesnych dramatów - od poruszających etiud historycznych po prowokujące bajki dla dorosłych. Zabrze stanie się na kilka dni miejscem spotkań twórców i widzów z całej Polski, a program łączy nagradzane tytuły i lokalne premiery. Warto zajrzeć do repertuaru, bo wśród propozycji jest kilka spektakli, które długo nie schodzą z języków krytyków.
- Program festiwalu w Teatrze Nowym
- Wydarzenia w Zabrzu i ich znaczenie dla sceny
Program festiwalu w Teatrze Nowym
Na scenie Teatru Nowego w Zabrzu zaplanowano przegląd spektakli z różnych teatrów z kraju. W repertuarze znalazły się między innymi:
- 18 października (sobota), godz. 18:00 – „Dom niespokojnej starości”, Teatr Współczesny w Szczecinie, tekst i reżyseria: Michał Buszewicz (czas trwania: 110 min)
- 19 października (niedziela), godz. 18:00 – „Człowiek, jaki jest każdy widzi”, Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach i Nowy Teatr w Warszawie, tekst: Tomasz Walesiak, reżyseria: Katarzyna Minkowska (czas trwania: 105 min, bez przerwy)
- 20 października (poniedziałek), godz. 19:00 – „Ocalone”, Dom Spotkań z Historią w Warszawie, tekst: Piotr Rowicki, reżyseria: Maja Kleczewska (czas trwania: 70 min)
- 22 października (środa), godz. 19:00 – „Biedermannowie”, Teatr Powszechny w Łodzi, tekst: Anna Wakulik, reżyseria: Adam Orzechowski (czas trwania: 105 min, bez przerwy)
- 23 października (czwartek), godz. 18:00 – „Tęsknię za domem”, Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu, tekst i reżyseria: Radosław B. Maciąg (czas trwania: 135 min, z przerwą)
- 24 października (piątek), godz. 19:00 – „O królu… który zapomniał… Bajka dla dorosłych”, Teatr Nowy w Zabrzu, tekst: Paweł Wolak, reżyseria: Paweł Wolak i Katarzyna Dworak-PiK
Przegląd obejmuje zarówno krótsze, intensywne formy, jak i dłuższe dramaty z przerwą. Widzowie zobaczą propozycje poruszające kwestie społeczne, pamięć historyczną oraz teatralne eksperymenty z formą.
Wydarzenia w Zabrzu i ich znaczenie dla sceny
Organizatorzy podkreślają, że XXIII Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” ma już ugruntowaną pozycję w regionie jako miejsce prezentacji odważnych tekstów teatralnych i twórców komentujących współczesność. Do Zabrza przyjeżdżają zarówno ekipy znanych teatrów, jak i zespoły lokalne - obecność autorskiej premiery Teatru Nowego podkreśla związek festiwalu z miejską sceną.
Bilety można nabyć w kasie Teatru Nowego w Zabrzu oraz przez sprzedaż internetową. Festiwal potrwa od 18 października do 25 października, a każdy wieczór ma szansę stać się punktem zaczepienia do rozmów o sztuce, polityce i codzienności.
na podstawie: Urząd Miejski Zabrze.
Autor: krystian