Ćwiczenia w elektrociepłowni Fortum sprawdziły współpracę służb

Na terenie elektrociepłowni w Zabrzu służby przeciągały linie węży i prowadzili akcję, która miała przypominać realny kryzys — zderzenie z lokomotywą i pożar silosu. W takich warunkach testowano komunikację, ewakuację i reakcję ratowników. Mieszkańcy zobaczyli, jak wygląda przygotowanie na największe ryzyka w zakładzie przemysłowym.
- Ćwiczenia Fortum 2025 w elektrociepłowni
- Jak ćwiczyły służby w Zabrzu
- Rola ćwiczeń dla ciągłości działania i bezpieczeństwa
Ćwiczenia Fortum 2025 w elektrociepłowni
Podczas ćwiczeń nazwanych Fortum 2025, które odbyły się 20 listopada 2025 r. na terenie elektrociepłowni Fortum Silesia SA przy ulicy Korczoka 15, sprawdzano gotowość działań ratowniczo‑gaśniczych w obiekcie pracującym na co dzień. Scenariusze obejmowały dwa trudne epizody: zderzenie samochodów osobowych z lokomotywą oraz pożar silosu z paliwem alternatywnym RDF. W praktyce przećwiczono procedury ewakuacyjne i zabezpieczenia techniczne oraz zachowania personelu zakładu.
W akcji uczestniczyły zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych, a także Policja, Straż Miejska i Zespoły Ratownictwa Medycznego. Łącznie na miejscu działało 8 samochodów ratowniczo-gaśniczych i 34 strażaków, a operacje wspierały służby medyczne i przedstawiciele przedsiębiorcy.
Jak ćwiczyły służby w Zabrzu
Ćwiczenia w Zabrzu nie polegały tylko na gaszeniu pożaru — nacisk położono na wymianę informacji, koordynację decyzji i logistykę działań w trudnym terenie przemysłowym. Ratownicy oceniali topografię obiektu, miejsca ewakuacji i punkty zasilania, jednocześnie testując łańcuch dowodzenia między jednostkami PSP i OSP.
Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz i służb: Kamil Żbikowski – Prezydent Miasta Zabrze, Jan Ozga, Łukasz Pach, Tomasz Rutkowski, Artur Nowakowski, Agnieszka Dymek, Michał Hoszkiewicz, dr n. o zdr. Arleta Mrugała, a także reprezentanci przedsiębiorstw współpracujących z zakładem, w tym GB Cargo i kadra elektrociepłowni.
Rola ćwiczeń dla ciągłości działania i bezpieczeństwa
Organizatorzy podkreślali, że takie ćwiczenia służą nie tylko doskonaleniu technik gaśniczych, lecz także sprawdzeniu planów zabezpieczeń i utrzymaniu ciągłości kluczowych usług dla mieszkańców. Praktyczne scenariusze pozwalają zweryfikować plany ewakuacji, zabezpieczenia techniczne i współdziałanie międzyinstytucjonalne, co przekłada się na szybszą i bardziej skoordynowaną reakcję w sytuacji realnej.
Całość nadzorowały i opracowały lokalne służby ratownicze oraz Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta, a ćwiczenia mają pozostać elementem stałego harmonogramu utrzymania gotowości operacyjnej.
na podstawie: Urząd Miejski w Zabrzu.
Ostatnie Artykuły

Moda sprzed lat wraca do rysunków. Zabrze szykuje festiwal z historią
![[PIŁKA NOŻNA] PKO BP Ekstraklasa: Górnik Zabrze – Radomiak Radom 6:2. Zabrzanie rozbili rywala i przypieczętowali wicemistrzostwo Polski](/images/mecz/thumbnails/gornik-zabrze-radomiak-radom-23052026-62.webp)
[PIŁKA NOŻNA] PKO BP Ekstraklasa: Górnik Zabrze – Radomiak Radom 6:2. Zabrzanie rozbili rywala i przypieczętowali wicemistrzostwo Polski

Botanika spotka kryminalistykę. Dwa majowe wydarzenia w zabrzańskim ogrodzie

Kibicowski przemarsz sparaliżuje centrum Zabrza - policja wskazała objazdy
![[PIŁKA NOŻNA] Górnik II Zabrze – Górnik Polkowice 6:0 w 33. kolejce Betclic 3. Ligi Grupa 3 (Grupa III)](/images/mecz/thumbnails/gornik-ii-zabrze-gornik-polkowice-22052026-60.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Górnik II Zabrze – Górnik Polkowice 6:0 w 33. kolejce Betclic 3. Ligi Grupa 3 (Grupa III)

TataTeżCzyta 2026 w Zabrzu - biblioteka stawia na wspólne chwile z książką

Kresy wróciły do Zabrza - wieczór, który poruszył rodzinne pamięci

Pamięć o Monte Cassino połączyła Zabrze. Szkoła dostała ważne wyróżnienie

W Zabrzu 60 uczniów przeszło test na pierwsze rowerowe uprawnienia

W Arenie Zabrze rusza delegatura RIG. Liderzy biznesu spotkają się przy stole

Na strzelnicy w Zabrzu ćwiczyli decyzje, które ważą sekundy

Makoszowy i Bagier pod lupą. Badania mają wskazać drogę do rekultywacji

Świadkowie zatrzymali dwie nietrzeźwe kierujące w jeden wieczór w Zabrzu

Uczniowie wcielili się w radnych. W ratuszu sprawdzili, jak zapadają decyzje
Przydatne dane teleadresowe
- Zabrzański Kompleks Rekreacji Aquarius - baseny, godziny i cennik
- Oddział Zewnętrzny Aresztu Śledczego w Zabrzu - adres, telefon i dojazd
- Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej - kontakt, awarie, BOK i e-BOK
- Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji - kontakt, godziny, awarie i opłaty
- Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zabrzu - kontakt, szkoły, kursy
- Powiatowy Urząd Pracy w Zabrzu - kontakt, rejestracja i telefony
