Odnowiona biblioteka przy SP nr 23 zmienia oblicze Maciejowa

2 min czytania
Odnowiona biblioteka przy SP nr 23 zmienia oblicze Maciejowa

W Zabrzu w dzielnicy Maciejów odświeżono szkolną bibliotekę, która ma teraz pełnić znacznie szerszą rolę niż wcześniej. Przestrzeń przy Szkoła Podstawowa nr 23 została przekształcona tak, by łączyć pokolenia i zapraszać mieszkańców na spotkania kulturalne. To inwestycja zrealizowana dzięki inicjatywie zgłoszonej w ramach Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego - przykład, jak pomysły są przekuwane w realne miejsca spotkań.

  • W bibliotece Szkoły Podstawowej nr 23 pojawiła się przestrzeń do wspólnych działań
  • W Zabrzu obywatelskie projekty przynoszą nowe możliwości sąsiedzkiego życia

W bibliotece Szkoły Podstawowej nr 23 pojawiła się przestrzeń do wspólnych działań

Po remoncie zwykła szkolna wypożyczalnia książek zyskała nowe oblicze - jasne wnętrza, strefy do czytania i miejsca sprzyjające rozmowom. Odnowiona sala ma być dostępna nie tylko dla uczniów, lecz także dla mieszkańców Maciejowa. W najbliższym czasie planowane są wydarzenia, których część już zapowiedziano jako priorytetowe:

  • spotkania autorskie,
  • inicjatywy promujące czytelnictwo,
  • wspólne zajęcia międzypokoleniowe i warsztaty.

Projekt został zrealizowany w ramach XI edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego, co pokazuje, że zgłaszane przez mieszkańców pomysły trafiają do realizacji i zmieniają najbliższe otoczenie.

W Zabrzu obywatelskie projekty przynoszą nowe możliwości sąsiedzkiego życia

Dla mieszkańców taka przestrzeń oznacza więcej niż regały z książkami - to miejsce spotkań sąsiadów, rodziców z dziećmi i seniorów. W praktyce może to wyglądać tak, że biblioteka będzie organizować krótkie wydarzenia wieczorami, tematyczne czytania dla dzieci lub cykle warsztatów. Dzięki temu szkoła zyskuje funkcję otwartego centrum dzielnicy.

Kilka praktycznych uwag dla osób zainteresowanych udziałem w wydarzeniach lub korzystaniem z biblioteki:

  • śledzić komunikaty szkoły i miejskie kanały informacyjne dotyczące terminów i programów,
  • sprawdzać ogłoszenia o spotkaniach autorskich i warsztatach - to tam pojawią się szczegóły,
  • rozważyć zgłoszenie własnego pomysłu do kolejnych edycji budżetu obywatelskiego, jeśli pojawi się potrzeba rozszerzenia oferty.

Odnowiona biblioteka przy Szkoła Podstawowa nr 23 to mała, ale wymierna zmiana w tkance dzielnicy - przestrzeń, która może stać się stałym punktem spotkań i kultury w Maciejowie.

na podstawie: Urząd Miejski w Zabrzu.

Autor: krystian