Od wczesnych godzin rannych na drogach Zabrza policjanci ruchu drogowego prowadzą działania pod kryptonimem „Trzeźwość”. Akcja ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego poprzez uniemożliwienie dalszej jazdy kierującym pod wpływem alkoholu czy też narkotyków. Do godziny 13.00 policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego dwie osoby, które za kierownice samochodu wsiadły pod wpływem alkoholu.
Policjanci zabrzańskiej drogówki od wczesnych godzin rannych prowadzą wzmożone kontrole trzeźwości w kilku wyznaczonych punktach miasta. Celem akcji jest wyeliminowanie z dróg osób, które kierują pojazdami na tzw. "podwójnym gazie”.
Jak ważne są to kontrole, pokazuje dzisiejszy poranek, w którego trakcie policjanci ruchu drogowego zatrzymali dwóch kierowców, którzy byli pod wpływem alkoholu. Pierwszy z zatrzymanych to 38-letni mieszkaniec Zabrza, który mając w organizmie 0,32 promila alkoholu, na ulicy Skubacza kierował samochodem marki Opel. Drugi z zatrzymanych to 40-letni mieszkaniec Zabrza, który na Alei Korfantego kierował samochodem renault, mając w organizmie blisko promil alkoholu. Dodatkowo policjanci zatrzymali 42-latka, który kierował samochodem marki Renault pomimo wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych. Wydłużono również okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat. Należy również pamiętać, że osoba, która dopuszcza się kierowania pojazdem, dla której stosowne uprawnienie zostało wcześniej cofnięte w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez właściwego starostę, popełnia przestępstwo z art. 180a kk. Kierującemu grozi wtedy kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd może także orzec zakaz prowadzenia pojazdów.