Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zabrze

 Jak zautomatyzować nawadnianie ogrodu

Podlewanie małego ogrodu raczej nie jest zbyt dużym wysiłkiem. Robimy to raz na kilka dni tylko przecież. Problemem staje się duży ogród. Duże ogrody z bujną i różnorodną roślinnością są cięższe w pielęgnacji i ich utrzymaniu oraz są dużo bardziej czasochłonne. Samo podlewanie może zająć nawet kilka godzin, gdy chcemy to zrobić poprawnie i nie spowodować żadnych uszkodzeń u roślin. Nie każdy ma na to czas. No chyba, że jesteśmy na emeryturze i podlewanie nas uspokaja. W omawianym przypadku dużego ogrodu z bujną roślinną polecany jest automatyczny system nawadniający.

Kilka słów na temat systemu

Automatyczny system nawadniania pomaga w pielęgnacji naszego ogrodu. Jest to bardzo przydatny system. Dzięki niemu zaoszczędzimy dużo czasu oraz pieniędzy, ponieważ podlewanie za pomocą tego systemu może być bardziej wydajne i oszczędzimy w te sposób pewną ilość wody.

Urządzenia tworzące system

Automatyczny system nawadniania naszego ogrodu składa się z kilku podstawowych elementów. Na pewno musi się w nim znaleźć jakieś źródło wody. Może to być studzienka, zawór wody w domu itp. Kolejny element to zawór. Powinien być elektryczny i dobrze gdy będzie posiadał automatyczny sterownik lub dokupimy taki sterownik, aby pasował do naszego zaworu. Sterownik automatyczny będzie sterował całym systemem. W obecnych czasach bardziej zaawansowane sterowniki można sterować za pomocą aplikacji w telefonie, co jest jeszcze wygodniejsze. Za pomocą sterownika wyznaczamy program nawadniania, czyli w jakie dni i jak długo system ma działać oraz w jakich godzinach ma podlewać. Oprócz sterownika dobrze jest także dokupić czujnik deszczu. Taki czujnik wyśle informację do sterownika, że właśnie pada deszcz i podlewanie jest niepotrzebne, co spowoduje wyłączenie systemu. Taki czujnik musi stać w odsłoniętym miejscu, gdzie faktycznie będzie mógł wyczuć deszcz. Kolejny element to rury (przewody), wraz z łącznikami, doprowadzające wodę od źródła wody do końcowych elementów systemu, jakimi są zraszacze. Zraszacze wyrzucają wodę na zewnątrz i emitują deszcz. Świetne systemy do nawadniania ogrodów znajdziesz na https://brzozowisko.com/nawadnianie-ogrodow/

Rozplanowanie systemu

Planowanie systemu powinniśmy zacząć od narysowania planu ogrodu z zaznaczonymi budynkami ścieżkami, podjazdem oraz ścieżkami w ogrodzie. Dobrze jest też zaznaczyć wszystkie rabatki i rośliny wymagające podlewania. Zraszacze powinny znajdować się w takim rozłożeniu, ze ich zasięgi działania powinny nachodzić lekko na siebie, aby nie było problemów, że jakiś skrawek pozostał bez podlewania. Zraszacze i przewody w takich systemach są najczęściej umieszczane na stałe i mogą być całkowicie schowane pod ziemią. Głównie pod ziemią znajdziemy przewody, ale istnieją także zraszacze chowane pod ziemią i wychodzące na wierz tylko w trakcie podlewania. Wszystko zależy od nas i naszej wizji oraz ilość środków pieniężnych, jakie możemy na to przeznaczyć.

Działanie systemu

Działanie systemu jest bardzo proste. Włącza się w godzinach, jakie mu zaprogramujemy i podlewa tak długo jak mu każemy. Jeżeli posiada czujniki deszczu, to nie uruchomi się, gdy będzie padał deszcz. Najlepiej zaprogramować mu godziny wczesno-poranne. To wtedy są najlepsze godziny na podlewanie ogrodu, w tym trawnika.