Jak zautomatyzować nawadnianie ogrodu

Podlewanie małego ogrodu raczej nie jest zbyt dużym wysiłkiem. Robimy to raz na kilka dni tylko przecież. Problemem staje się duży ogród. Duże ogrody z bujną i różnorodną roślinnością są cięższe w pielęgnacji i ich utrzymaniu oraz są dużo bardziej czasochłonne. Samo podlewanie może zająć nawet kilka godzin, gdy chcemy to zrobić poprawnie i nie spowodować żadnych uszkodzeń u roślin. Nie każdy ma na to czas. No chyba, że jesteśmy na emeryturze i podlewanie nas uspokaja. W omawianym przypadku dużego ogrodu z bujną roślinną polecany jest automatyczny system nawadniający.

Kilka słów na temat systemu

Automatyczny system nawadniania pomaga w pielęgnacji naszego ogrodu. Jest to bardzo przydatny system. Dzięki niemu zaoszczędzimy dużo czasu oraz pieniędzy, ponieważ podlewanie za pomocą tego systemu może być bardziej wydajne i oszczędzimy w te sposób pewną ilość wody.

Urządzenia tworzące system

Automatyczny system nawadniania naszego ogrodu składa się z kilku podstawowych elementów. Na pewno musi się w nim znaleźć jakieś źródło wody. Może to być studzienka, zawór wody w domu itp. Kolejny element to zawór. Powinien być elektryczny i dobrze gdy będzie posiadał automatyczny sterownik lub dokupimy taki sterownik, aby pasował do naszego zaworu. Sterownik automatyczny będzie sterował całym systemem. W obecnych czasach bardziej zaawansowane sterowniki można sterować za pomocą aplikacji w telefonie, co jest jeszcze wygodniejsze. Za pomocą sterownika wyznaczamy program nawadniania, czyli w jakie dni i jak długo system ma działać oraz w jakich godzinach ma podlewać. Oprócz sterownika dobrze jest także dokupić czujnik deszczu. Taki czujnik wyśle informację do sterownika, że właśnie pada deszcz i podlewanie jest niepotrzebne, co spowoduje wyłączenie systemu. Taki czujnik musi stać w odsłoniętym miejscu, gdzie faktycznie będzie mógł wyczuć deszcz. Kolejny element to rury (przewody), wraz z łącznikami, doprowadzające wodę od źródła wody do końcowych elementów systemu, jakimi są zraszacze. Zraszacze wyrzucają wodę na zewnątrz i emitują deszcz. Świetne systemy do nawadniania ogrodów znajdziesz na https://brzozowisko.com/nawadnianie-ogrodow/

Rozplanowanie systemu

Planowanie systemu powinniśmy zacząć od narysowania planu ogrodu z zaznaczonymi budynkami ścieżkami, podjazdem oraz ścieżkami w ogrodzie. Dobrze jest też zaznaczyć wszystkie rabatki i rośliny wymagające podlewania. Zraszacze powinny znajdować się w takim rozłożeniu, ze ich zasięgi działania powinny nachodzić lekko na siebie, aby nie było problemów, że jakiś skrawek pozostał bez podlewania. Zraszacze i przewody w takich systemach są najczęściej umieszczane na stałe i mogą być całkowicie schowane pod ziemią. Głównie pod ziemią znajdziemy przewody, ale istnieją także zraszacze chowane pod ziemią i wychodzące na wierz tylko w trakcie podlewania. Wszystko zależy od nas i naszej wizji oraz ilość środków pieniężnych, jakie możemy na to przeznaczyć.

Działanie systemu

Działanie systemu jest bardzo proste. Włącza się w godzinach, jakie mu zaprogramujemy i podlewa tak długo jak mu każemy. Jeżeli posiada czujniki deszczu, to nie uruchomi się, gdy będzie padał deszcz. Najlepiej zaprogramować mu godziny wczesno-poranne. To wtedy są najlepsze godziny na podlewanie ogrodu, w tym trawnika.