Problem uprzemysłowionej mikroflory, czyli jak dbać o zdrowie jelit

"Wszystkie choroby zaczynają się w jelitach" mawiał już Hipokrates. Współczesne badania dowodzą, że miał sporo racji. W układzie pokarmowym człowieka znajduje się bowiem 10 razy więcej mikroorganizmów, niż komórek w ciele człowieka, a najwięcej żyje właśnie w jelitach. To społeczność tych bakterii w głównej mierze odpowiada za nasze trawienie, wchłanianie, metabolizm czy odporność. Jest również swego rodzaju barierą pomiędzy światem zewnętrznym, a organizmem człowieka. Warto więc uświadomić sobie znaczenie zdrowia naszych jelit dla funkcjonowania całego organizmu.

Rola mikrobioty jelitowej

Mikrobiota jelitowa to zbiór wszystkich mikroorganizmów, które zamieszkują nasze jelita. Istnieją tysiące gatunków tychże bakterii, a każda z nich pełni dla naszego organizmu określoną funkcję. To nie oznacza, że wszystkie bakterie zamieszkujące nasze jelita są dobre. Istnieje również spora część tak zwanych patogenów, które żerują na naszym organizmie, powodując różnego rodzaju dolegliwości i choroby. Należy dbać o to, aby te dobre bakterie były w przewadze i odpowiednio chroniły nasz organizm. Ich rola jest bardzo istotna. To przede wszystkim rywalizacja z patogenami o pożywienie czy miejsce przylegania. Bakterie tworzą również swego rodzaju barierę jelitową i wspomagają produkcję śluzu w jego nabłonku, zwiększając ochronę przed przedostawaniem się niechcianych substancji z pożywienia do krwiobiegu. Biorą też ogromny udział w procesie trawienia i wchłaniania pożądanych substancji z pokarmu. Zaburzenia mikrobioty jelitowej, zwane dysbiozą, uważane są również za jeden z powodów powstawania problemów związanych z układem nerwowym. Dzieje się tak dlatego, że w komunikacji na osi jelito-mózg, prawie 90% sygnałów wysyłanych jest właśnie z naszych jelit do mózgu. Bakterie jelitowe pomagają w produkcji i syntezie wielu neuroprzekaźników, chociażby serotoniny, która odpowiedzialna jest za nasze dobre samopoczucie psychiczne.

Co niszczy zdrowie naszych jelit?

Żyjemy w czasach, kiedy powszechnym problemem jest tak zwana uprzemysłowiona mikrobiota jelitowa. Nasi przodkowie mogli cieszyć się dużo większą różnorodnością dobroczynnych bakterii zamieszkujących ich jelita, które pełniły dla organizmu wiele ważnych funkcji. Niestety nasz styl życia ma ogromny wpływ na stan naszej mikrobioty. W dzisiejszych czasach plagą cywilizacyjną jest chroniczny stres, który wyniszcza nasze mikroorganizmy. Nadmierne spożywanie różnego rodzaju leków również osłabia funkcje naszej mikroflory jelitowej, szczególnie stosowanie antybiotyków. Ogromny wpływ na stan naszych jelit i jego funkcje ma oczywiście spożywany przez nas pokarm. Nie bez powodu mawia się, że jesteśmy tym, co jemy. Spożywanie jedzenia złej jakości, produktów przetworzonych, nafaszerowanych konserwantami, czy chociażby monotonna dieta, są w stanie zasiać spustoszenie w naszym mikrośrodowisku jelitowym. To często dieta powoduje powstawanie różnego rodzaju problemów z trawieniem, bólów brzucha, kłopotów z wypróżnianiem, a także dolegliwości na pierwszy rzut oka niezwiązanych z jelitami — chociażby złej kondycji skóry, włosów czy naszego samopoczucia psychicznego,

Jak poprawić funkcje bakterii jelitowych?

Na szczęście dla zaburzeń mikrobioty jelitowej istnieje ratunek. To po pierwsze konieczność spożywania żywych kultur bakterii — zarówno w formie fermentowanej żywności i kiszonek, jak i w postaci preparatów probiotycznych. Kluczową rolę dla utrzymania ogólnego dobrostanu jelitowego ma odpowiednie odżywianie. Warto spożywać codziennie różnorodne produkty, dostarczając swoim bakteriom różne włókna pokarmowe. Często jednak brakuje nam czasu, by codziennie przygotowywać zdrowe, pełnowartościowe posiłki. Jemy w biegu, albo przygotowujemy sobie posiłki na kilka dni — codziennie takie same. To zabójstwo dla mikrobioty jelitowej. W takim wypadku warto wykupić catering dietetycznyDieta pudełkowa to znakomite rozwiązanie dla osób zabieganych, albo takich, które po prostu nie lubią spędzać czasu w kuchni. Dzięki temu możemy oszczędzić sporo czasu i przede wszystkim zadbać o swoje zdrowie. Catering dietetyczny oferuje nam codziennie inne posiłki, odpowiednio zbilansowane, tak abyśmy mogli cieszyć się zdrowiem bez zaprzątania sobie głowy gotowaniem. Jeśli się wahasz, pamiętaj, że wiele firm oferuje okresy próbne lub darmowe próbki tak, abyś mógł stwierdzić, czy dieta pudełkowa rzeczywiście jest dla ciebie. Jeżeli zależy ci na zdrowej, zbilansowanej diecie i utrzymaniu odpowiednich funkcji mikroflory jelitowej — już znasz odpowiedź.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą FitApetit: https://www.fitapetit.com.pl/catering-dietetyczny-zabrze