Żywice do inkludowania to termo lub chemoutwardzalne materiały, w których zatapia się niewielkie próbki przed badaniem metalograficznym przy użyciu mikroskopu optycznego. Dzięki temu są one zabezpieczone przed uszkodzeniami i ustabilizowane nawet przy bardzo małych rozmiarach. Żywice przeznaczone są do inkludowania na gorąco, co przebiega szybciej, albo na zimno, co konieczne w przypadku próbek wrażliwych termicznie.
Właściwości żywic do inkludowania
Żywice do inkludowania na zimno to produkty dwuskładnikowe, składające się z cieczy i proszku. Żywice przeznaczone do inkludowania na gorąco, z których korzysta się w przypadku materiałów takich jak stopy metali niewrażliwych na temperaturę, pasują do pras automatycznych, nazywanych także inkluderkami.
Nie wszystkie z nich są całkowicie przezroczyste, bo nie w każdych badaniach jest to najważniejsze. Zamącone nieprzejrzyste żywice świetnie sprawdzają się na przykład przy obserwacji różnych poziomów próbki, która nie byłaby wiarygodna, gdyby przeprowadzać ją na materiale całkowicie przejrzystym.
Wśród profesjonalnych materiałów do preparatyki próbek metalograficznych znaleźć można także żywice do inkludowania przewodzące prąd elektryczny, co ważne między innymi podczas elektronowej mikroskopii skaningowej.
Większość żywic zostaje trwale scalona w twardą bryłę, ale nie wszystkie – niektóre z nich pozostają krajalne, podczas gdy inne są rozpuszczalne, co pozwala na wyjęcie próbki z żywicy po przeprowadzeniu badania mikroskopowego.