Czasy, kiedy roczne rozliczenie podatkowe oznaczało długie oczekiwanie w kolejce w Urzędzie Skarbowym na szczęście minęły. Już od kilku lat podatki można w prosty sposób rozliczyć bez wychodzenia z domu.
Złożenie rocznego rozliczenia podatkowego, popularnie nazywanego PIT-em, to obowiązek każdego, kto w poprzednim roku uzyskał jakikolwiek dochód za wykonywaną pracę. Czas na oddanie deklaracji PIT jest do końca kwietnia. Podatki można rozliczyć w Urzędzie Skarbowym, odpowiednim do miejsca, w którym mieszkamy. Urzędnicy od pewnego czasu idą podatnikom na rękę, umożliwiając złożenie e-pit przez internet.
Kto może wypełnić PIT przez internet
W przypadku PIT-37, czyli podatku od dochodów za wykonywaną pracę (np. na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia i umowy o dzieło) - każdy podatnik może rozliczyć się online. Aby zalogować się do portalu e-podatki, można skorzystać z kilku rozwiązań:
- poprzez profil zaufany,
- e-dowód (czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną),
- korzystając z bankowości elektronicznej (większość banków udostępnia taką możliwość),
- przez aplikację mObywatel.
Jeżeli nie dysponujemy żadną z tych opcji, możliwe jest także zalogowanie się przez podanie swoich danych autoryzujących. W takim wypadku potrzebny będzie numer PESEL oraz kwota przychodu z ostatniego rozliczenia podatkowego.
Jak wypełnić PIT online
Zeznanie podatkowe można złożyć na rządowym portalu e-podatki. Po zalogowaniu zobaczymy swój e-pit, automatycznie wypełniony przez Urząd Skarbowy. Warto jednak uważnie go sprawdzić. Jak to zrobić? Pierwszy krok to potwierdzenie, czy wszystkie nasze dane są poprawnie wpisane. Następnie sprawdzamy, czy nie doszło do pomyłki w informacji o naszych przychodach za pracę. Sprawdzimy to porównując kwoty z dokumentem PIT-11. Każdy pracodawca ma obowiązek dostarczyć go pracownikom i zleceniobiorcom jeszcze w lutym. Jeżeli rozliczamy się w pojedynkę i nie mamy żadnych ulg, pozostaje tylko wybranie organizacji pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1% podatku. Wystarczy wpisać numer KRS fundacji lub stowarzyszenia, którym chcemy pomóc (z łatwością można znaleźć je w internecie).
Dlaczego warto wypełnić swój e-pit
Urząd Skarbowy domyślnie wstawi tylko te informacje, które otrzymał od naszego pracodawcy odprowadzającego zaliczkę na podatek z wypłaty. Jeżeli chcemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub skorzystać z przysługujących nam ulg podatkowych (najbardziej popularne to ulga na dzieci i ulga na internet), koniecznie trzeba samodzielnie zaznaczyć to w swoim e-pit. Jeżeli nie zalogujemy się i nie skorygujemy swojego zeznania podatkowego, to po 30 kwietnia wersja przygotowana automatycznie zostanie wysłana do Urzędu Skarbowego jako finalna. W ten sposób stracimy również możliwość wskazania organizacji, której chcemy przekazać 1% podatku. Oczywiście jako podatnicy mamy możliwość korekty złożonego PIT, ale to opóźni np. ewentualny zwrot podatku.
Rozliczenie podatkowe w formie e-pit jest stosunkowo proste i dostępne dla wszystkich podatników. Ważne jest, aby pamiętać o samodzielnym uzupełnieniu e-deklaracji o informacje o wspólnym rozliczeniu z małżonkiem lub przysługujących nam ulgach.