Zabrzańscy policjanci często zatrzymują kierujących, którzy pomimo wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, decydującą się wsiąść za „kółko”. Tak też było wczoraj. Przypominamy, że w myśl obowiązujących przepisów czyn ten stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności nawet do 2 lat.

Od 18 maja 2015 r. obowiązują przepisy zaostrzające kary m.in. dla pijanych kierowców oraz kierowców poruszających się w terenie zabudowanym z nadmierną prędkością. Jednym z czynów, który został wprowadzony do Ustawy Kodeks Karny, jest przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego pomimo wydanej decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami. Mówi o tym art. 180a KK

„ Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Niestety, nie każdy jest świadomy odpowiedzialności karnej za popełnione przestępstwo. Wczoraj na ul.Powstańców Ślaskich, policjanci wydziału ruchu drogowego zabrzańskiej komendy, zatrzymali do kontroli drogowej kierującego citroenem. Podczas sprawdzenia w bazach policyjnych okazało się, że wobec 37-letniego mieszkańca Zabrza została wydana decyzja o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Teraz za popełnione przestępstwo, odpowie przed sądem. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.