Dzielnicowi z Komisariatu II Policji w Zabrzu spotkali się z uchodźcami z Ukrainy. W spotkaniu o charakterze profilaktycznym brał udział tłumacz języka ukraińskiego. Dzięki temu mundurowi mogli przekazać cenną wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa.

Policjanci nieustannie angażują się w pomoc osobom, które uciekły przed rosyjską inwazją na Ukrainę. Mundurowi biorą udział w zbiórkach najpotrzebniejszych rzeczy, zabezpieczają przejazdy osób oraz stale pilnują ładu i porządku w miejscach, gdzie kwaterowani są mieszkańcy Ukrainy. Wszystko po to, by osoby uciekające przed wojną czuły się w naszym kraju bezpieczne.

Jedną z form dbania o poczucie bezpieczeństwa uchodźców są również spotkania profilaktyczne. Policjanci omawiają z obywatelami Ukrainy zagrożenia, jakie mogą ich spotkać po przyjeździe do naszego kraju. Handel ludźmi, kradzież dokumentów, oszustwa czy zaginięcia, to tylko kilka tematów poruszanych przez mundurowych podczas takich spotkań.

Jedno z nich odbyło się w czwartek na terenie Domu Zakonnego Sióstr Boromeuszek w Zabrzu. Zorganizowane zostało z inicjatywy dwóch dzielnicowych: sierżanta sztabowego Romana Janasik oraz starszego sierżanta Mirosława Czernik, którzy na co dzień pełnią służbę w Komisariacie II Policji w Zabrzu. W trakcie spotkania policjanci uczulali uchodźców, na jakie sytuacje powinni zwracać uwagę i kiedy wzmóc swoją czujność. Informowali także o numerach telefonów, pod którymi mogą znaleźć profesjonalną pomoc w przypadku zagrożenia.