Zakończył się letni wypoczynek. Pierwszy dzień września to powrót do nauki. W bezpiecznej drodze do szkół i przedszkoli tradycyjnie pomagają policjanci. Swoją obecnością chcą przypomnieć, że w tych miejscach będzie teraz zdecydowanie większy ruch pieszych.

Pierwszy dzwonek oznacza dla uczniów powrót do szkolnych ławek. W związku z tym  w rejonie szkół pojawi się więcej policyjnych patroli. 

W pierwszych dniach września policjanci ruchu drogowego, dzielnicowi i profilaktyce swoją obecnością przy szkołach chcą zachęcić do zachowania maksymalnej koncentracji pieszych i kierowców. Tu mogą pojawiać się dzieci, które w beztroski sposób pokonują ruchliwe drogi. Patrole przypominają o zasadach bezpiecznego poruszania się. Od rana funkcjonariusze są obecni w okolicach szkół, zwłaszcza tych, które położone są przy ruchliwych ulicach. Policjanci rozdają elementy odblaskowe, bo już niedługo zmrok będzie zapadał szybciej. Najmniejszy taki element może uchronić przed potrąceniem.

Działania zabrzańskich policjantów związane z bezpieczną drogą do szkoły trwać będą przez kilka kolejnych dni. Mundurowi będą przypominać, aby zachować szczególną uwagę tam, gdzie ruch pieszych w czasie wakacji był zdecydowanie mniejszy. Dzieci mogą liczyć na pomoc policjantów. Funkcjonariusze zwracać będą także uwagę na sposób przewożenia dzieci w pojazdach oraz przestrzeganie ograniczeń prędkości.