82-letni mężczyzna usłyszał już zarzut, który przedstawili mu policjanci z Komisariatu I Policji w Zabrzu. Będzie odpowiadał za groźby karalne. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Wszystko rozegrało się wczoraj na klatce schodowej w jednym z bloków na osiedlu Janek. Wystraszona starsza kobieta zgłosiła policji, że jej sąsiad, 82-letek groził jej odebrania życia, chciał ją pobić i rzucił w jej kierunku jabłkiem. Powodem zachowania 82-latko było, zwrócenie mu przez kobietę uwagi by nie wyrzucał śmieci przez okno. W obronie kobiety stanęli inni lokatorzy, którzy usłyszeli awanturę, a o sprawie poinformowano policjantów z zabrzańskiej jedynki. W trakcie czynności śledczy potwierdzili, iż doszło do przestępstwa. Dzisiaj mężczyzna usłyszał zarzut dotyczący kierowania gróźb karalnych. 

Między ludźmi często dochodzi do konfliktów. Gdy eskalują, zaczynają się problemy. Jedną z form, jaką może przybrać wrogość, jest groźba karalna, wyrażona w dowolny sposób: słowem, pismem, gestem. Warto wiedzieć, że przestępstwo groźby karalnej ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego. Nikt nie powinien tkwić w strachu, a organy ścigania służą pomocą w tego typu sytuacjach. Pamiętajmy jednak, że  Policja – bez inicjatywy ze strony zagrożonego – nie może wszcząć postępowania. Zgodnie z kodeksowym zapisem, odpowiedzialności karnej podlega ten, kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa, czyli niejako zapowiada popełnienie przestępstwa, a nie wykroczenia czy innego zachowania, które w świetle prawa nie jest zabronione.