Przewodnik dla początkujących po kryptowalutach: Co musisz wiedzieć

Kryptowaluty gwałtownie zyskują na popularności i wykorzystaniu. Bitcoin, pierwsza stworzona kryptowaluta, urosła do wartości miliardów dolarów, a jej kapitalizacja rynkowa nadal rośnie i co jakiś czas osiąga szczyt popularności. Innymi słowy, jeśli jeszcze nie słyszałeś o kryptowalutach, to prawdopodobnie wkrótce będziesz. Co więcej, ostatnie badanie przeprowadzone przez firmę finansową LENDER wskazało, że ponad 70% millenialsów wolałoby posiadać token niż akcje lub nieruchomości; być może bardziej wymowny jest fakt, że prawie 25% respondentów stwierdziło, że nie wie, co to jest token. Jeśli zaliczasz się do tej drugiej grupy, ten artykuł może pomóc Ci szybko zorientować się, czym są te cyfrowe aktywa i dlaczego mogą być ważne dla Twojego portfela w przyszłości.

Czym jest kryptowaluta?

Kryptowaluta to cyfrowa lub wirtualna waluta, która wykorzystuje kryptografię do zapewnienia bezpieczeństwa. Waluta to system pieniędzy używany jako ogólnie przyjęty sposób kupowania towarów i usług. Kryptografia jest używana do zabezpieczania transakcji i kontrolowania tworzenia nowych monet.

Pierwszą kryptowalutą był Bitcoin, który został stworzony w 2009 roku. Inne popularne kryptowaluty to Ethereum, Ripple, Litecoin i Dash. W ciągu ostatnich kilku lat powstało wiele innych kryptowalut. Kryptowaluty różnią się od standardowych walut, ponieważ nie ma fizycznych monet ani papierowych pieniędzy. Zamiast tego monety są produkowane przez komputery za pomocą algorytmów opartych na określonej technologii blockchain. Ludzie kupują i sprzedają te wirtualne monety, aby wymieniać towary i usługi lub spekulować na ich przyszłej wartości.

Jak działają kryptowaluty?

Kryptowaluty działają na bardzo odmiennej technologii od tej, która jest dziś wykorzystywana przez banki i instytucje finansowe. Nie ma centralnego organu, który zarządza lub kontroluje ten proces. Transakcje są weryfikowane przez sieć komputerów/węzłów, które tworzą rozproszoną księgę. Ludzie mogą kupować i sprzedawać kryptowaluty za pomocą giełd internetowych. Po zdeponowaniu środków mogą kupować różne kryptowaluty, tak jak kupowaliby akcje lub inne papiery wartościowe. Transakcje te są rejestrowane w cyfrowej księdze zwanej blockchain. Nie ma centralnego organu, który zarządza lub kontroluje ten proces.

Blockchain to zdecentralizowana i rozproszona księga publiczna, która służy do rejestrowania transakcji w wielu komputerach. Sieć składa się z tysięcy komputerów, które weryfikują transakcje i dodają je do łańcucha bloków. Kiedy transakcja jest dokonywana, zostaje zweryfikowana przez komputer/węzeł, który dodaje ją do łańcucha bloków i tworzy nową 'monetę'. Termin "monety" jest używany do opisania faktu, że kryptowaluty są tworzone za pomocą komputerów i algorytmów.