Dwuteowniki IPE są niezastąpione w budowie różnorodnych obiektów, od hal przemysłowych po konstrukcje maszyn. Ich uniwersalność wynika z łatwości obróbki oraz wysokiej wytrzymałości na zginanie i ściskanie. Dzięki temu inżynierowie mogą tworzyć lekkie i wytrzymałe konstrukcje, spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa.
Czym jest dwuteownik IPE?
IPE to skrót od europejskiej nazwy dwuteownika o profilu „H” z równoległymi półkami i niewielkim kątem nachylenia wewnętrznych powierzchni. Tego typu profile stalowe są produkowane w różnych wymiarach i wykonane z wysokogatunkowej stali konstrukcyjnej, co zapewnia im dużą wytrzymałość i sztywność.
Jednym z najpopularniejszych przykładów w omawianym temacie może być dwuteownik IPE 100, który jest szeroko stosowany w różnego rodzaju mniej obciążonych konstrukcjach budowlanych, mieszkaniowych, hal, mostów czy wiaduktów.
W jakich sytuacjach warto zastosować profile IPE, które wyróżniają się wysoką wytrzymałością, odpornością na uderzenia, zmiany temperatury i działanie substancji chemicznych, zarówno przy obciążeniach statycznych, jak i dynamicznych?
Gdzie warto korzystać z rozwiązań IPE?
Zastosowanie wyrobów dwuteowych IPE jest szerokie, a ich wymiary dobiera się indywidualnie do konkretnej konstrukcji. Dzięki odpowiedniej sztywności i elastyczności, profile te doskonale sprawdzają się zarówno w statycznych, jak i dynamicznych warunkach pracy. Ich cena zależy od wielu czynników, takich jak wymagania techniczne i ilość zamawianego materiału.
Z wiadomych względów, z uwagi na wielkość profilu, droższe będą rozwiązania stosowane do przenoszenia większych obciążeń wobec działania sił statycznych i dynamicznych, jak np. dwuteowniki IPE 200. Jakie jest konkretne zastosowanie IPE? Sprawdziliśmy!
Przede wszystkim:
- budownictwo mieszkaniowe, przemysłowe, hale produkcyjne i innego rodzaju obiekty użyteczności publicznej; tutaj często z użyciem dwuteowników projektowane są belki stropowe, słupy konstrukcyjne, dźwigary oraz schody,
- przemysł maszynowy, gdzie produkty dwuteowe mają zastosowanie w konstrukcjach ram podporowych i dźwigowych maszyn, podnośników oraz suwnic,
- przemysł spożywczy do produkcji regałów, konstrukcji nośnych, masztów flagowych.
Jednym z czołowych dostawców najwyższej jakości dwuteowników IPE jest firma Moris, która oferuje najnowocześniejsze rozwiązania w dziedzinie dwuteowników IPE. Profile te, ze względu na swoją konstrukcję z prostymi kątami i wysokimi stopkami, zapewniają wyjątkową wytrzymałość i są szeroko stosowane w przemyśle maszynowym. Ze szczegółową specyfikacją poszczególnych rozwiązań IPE można zapoznać się na firmowej stronie internetowej: https://moris.eu/pl/product/SIPHRIPE23/dwuteowniki-ipe.
IPE – jak zamówić ten towar?
Bardzo ważnym aspektem przy wyborze dwuteowników stalowych IPE jest ich długość. To ona znacząco wpływa na zachowanie sztywności i odpowiedniej giętkości konstrukcji. Przy wyborze takich H-Profili należy kierować się zasadą wyboru najkrótszej belki, ponieważ to ona spełnia wymagania w zakresie jak najmniejszej masy konstrukcji oraz łatwej dostawy. Każda dłuższa wersja będzie cięższa, mniej sztywna i droższa.
Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zamówienie dwuteowników IPE 80, które posiadają małogabarytowy profil i najczęściej sprzedawane są w wydłużonej wersji 12000 mm. Dzięki temu można zamówić mniej elementów do ewentualnego pocięcia według własnego uznania. Cena tego produktu może być nieco zróżnicowana w zależności od dostawcy.
Warto postawić na sprawdzoną hurtownię stali, która posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę dostawczą raz oprogramowanie e-Commerce. Dzięki temu rozwiązaniu praktycznie bez wychodzenia z domu można w kilka minut zamówić konkretny materiał zgodnie z indywidualnymi wymaganiami klienta, co znacznie ułatwia pracę nad własnym projektem konstrukcyjnym.