Zamachowski opowiadał o pracy aktora – rozmowa na scenie Teatru Nowego

W sali Teatru Nowego w Zabrzu panowała cisza przeplatana śmiechem i oklaskami, gdy na scenie rozmawiano o rzemiośle aktora. Publiczność miała okazję usłyszeć praktyczne anegdoty i spojrzenie z perspektywy wieloletniego zawodowca – Zbigniewa Zamachowskiego. Spotkanie w cyklu „Spotkania mozaikowe. Głosy kultury” zamieniło teatralne progi w miejsce żywej wymiany myśli.
- W Teatrze Nowym – opowieści o aktorstwie, planie filmowym i scenie
- Zabrze – scena, która przyciąga bliskie spotkania z twórcami
W Teatrze Nowym – opowieści o aktorstwie, planie filmowym i scenie
Na scenie zasiadł Zbigniew Zamachowski, który mówił o tym, co w jego pracy najważniejsze: o wymaganiach rzemiosła, o pracy z kamerą i o tym, jak różni się to od gry przed żywą publicznością. Rozmowa przybliżyła słuchaczom warunki pracy na planie filmowym, pozwoliła zajrzeć za kulisy teatru i pokazała, że ta sama postać może rodzić się na wiele sposobów – w zależności od medium. Publiczność reagowała pytaniami i komentarzami, dzięki czemu spotkanie miało format wymiany, a nie tylko wykładu.
Organizatorem cyklu jest Teatr Nowy – seria poświęcona twórcom i ludziom kultury, którzy opowiadają o swoim warsztacie. Po rozmowie prowadzący i gość podziękowali uczestnikom za aktywność i obecność, podkreślając, że takie spotkania mają sens wtedy, gdy publiczność angażuje się w dyskusję.
Zabrze – scena, która przyciąga bliskie spotkania z twórcami
Ta edycja cyklu pokazała, dlaczego mieszkańcy Zabrza chętnie przychodzą na wydarzenia odbywające się w miejskim teatrze – format jest kameralny, a rozmowy prowadzone wprost i bez patosu. Dla widzów to nie tylko okazja, by zobaczyć znane nazwisko z bliska, ale też możliwość zdobycia praktycznej wiedzy o pracy w kulturze. Dla uczestników ważne były konkretne przykłady z pracy aktora oraz możliwość zadania pytań, co uczyniło wydarzenie bardziej użytecznym niż typowy wykład.
Na tle cyklu „Spotkania mozaikowe. Głosy kultury” takie spotkania pełnią funkcję miejsca spotkań między twórcami a publicznością – łączą teorię z praktyką i dają impuls do dalszych rozmów o teatrze i filmie. Organizatorzy dziękowali wszystkim przybyłym za udział i aktywność, co podkreśliło, że inicjatywa ma charakter otwarty i wspierający dialog między sceną a widownią.
na podstawie: Urząd Miejski w Zabrzu.
Ostatnie Artykuły

Jakie drzwi zewnętrzne do domu wybrać?

XV Nocny Turniej w Zabrzu. Pięć meczów na start

Zabrzańskie podziemia w drodze do UNESCO. Będzie otwarte spotkanie
![[PIŁKA NOŻNA] Górnik Zabrze – Śląsk Wrocław 2:1. Zwycięski powrót zabrzan w PKO BP Ekstraklasie](/images/mecz/thumbnails/gornik-zabrze-slask-wroclaw-25072026-21.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Górnik Zabrze – Śląsk Wrocław 2:1. Zwycięski powrót zabrzan w PKO BP Ekstraklasie

Na Placu Teatralnym zabrzmią taneczne rytmy i wakacyjne przeboje

Zasnął za kierownicą po alkoholu. Świadek wezwał policję w Zabrzu

Chwila nieuwagi na Roosevelta. Rowerzysta trafił do szpitala

Jedno zdanie w sieci może skończyć się zarzutem karnym

Szara mgła pod lupą. Dzieci z Kończyc poznawały sposoby na czystsze powietrze

Fałszywe inwestycje w Zabrzu. Kontakt przez Telegram kosztował 17 tys. zł

Rower na chwilę bez zapięcia? Złodziej może potrzebować tylko okazji

Jubileuszowy turniej w Zabrzu. Górnik broni mistrzowskiego tytułu

44-latek zatrzymany na DTŚ. Sądowy zakaz miał obowiązywać do 2027 roku

Kibice przyjadą na mecz, w Zabrzu pojawią się utrudnienia
Przydatne dane teleadresowe
- Komisariat III Policji w Zabrzu - kontakt, dzielnicowi, rejony
- Parafia Matki Boskiej Różańcowej w Zabrzu-Grzybowicach - kontakt i historia
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Zabrzu - typy ośrodków, zasady przyjęcia i dojazd
- Szpital Miejski w Zabrzu - kontakt i informacje
- Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu - kontakt, filie, karta biblioteczna
- JSW KOKS - kontakt, koksownie, oferta i przyłączenia mediów
