Rolety i żaluzje stanowią popularny na całym świecie system zasłonowy. Posiadają one liczne atrybuty, które zakresem swojego działania obejmuję wiele istotnych aspektów naszego życia domowego. Zwiększają naszą prywatność, chronią budynek przed włamaniami, chronią przed hałasem, letnimi upałami oraz zimowymi mrozami, a do tego pięknie wyglądają. Nie każdy jednak ma możliwość zamontowania żaluzji fasadowych. Wówczas dobrym rozwiązaniem będą rolety bezinwazyjne, których montaż zajmuje dosłownie chwilę i nie narusza struktury stolarki okiennej.

Rolety bezinwazyjne – co to w ogóle jest?

Rolety bezinwazyjne to system zasłonowy stosowany zarówno po zewnętrznej, jak i wewnętrznej stronie okna. Montowany jest on bezpośrednio na ramie okiennej, co nie wymaga wiercenia żadnych dziur i jest bardzo proste. To właśnie uproszczony proces montażu stanowi największą zaletę rolet bezinwazyjnych. Bardzo często rolety te posiadają również funkcję żaluzji i są doskonałym rozwiązaniem na dzień i noc, ponieważ pozwalają regulować poziom nasłonecznienia pomieszczenia.

Miejscami, w których warto montować rolety bezinwazyjne, są pomieszczenia z często zmieniającą się aranżacją i wystrojem wnętrza. Dzięki prostemu montażowi możemy na bieżąco dostosowywać wygląd rolet, ich kolor oraz styl do obecnego wyglądu, na przykład, salonu. Możliwość bezproblemowego ściągnięcia rolet pozwala również na ich łatwe czyszczenie, co jest również ważne, zwłaszcza kiedy wiszą one w kuchni, która kuchennymi rewolucjami potrafi namieszać nie tylko w głowach, ale i na podatnym na zabrudzenia materiale.

Jak wygląda montaż żaluzji montowanych metodą bezinwazyjną?

Wyróżniamy dwa główne sposoby montażu bezinwazyjnych systemów zasłonowych. Pierwszym z nich jest montaż za pomocą uchwytów. Nie niszczą one okna w żaden sposób, nie wymagają również żadnego wiercenia i ingerencji w strukturę ramy okiennej. Uchwyty w formie małych haczyków doczepia się po prostu do listwy z wałkiem, na której zamieszczony jest materiał. Nie ma możliwości, by uległy one jakimkolwiek uszkodzeniom, ponieważ są niezależne od mechanizmu otwierania i zamykania okna.

Drugą metodą jest montowanie rolet bezinwazyjnych za pomocą taśmy dwustronnej. Cała sztuka polega na tym, by przykleić ją na tyle kasety lub listwy, która podpiera rolkę z materiałem. Taśma jest zawsze tej samej szerokości, co roleta. Bardzo ważne jest, by przed jej przyklejeniem oczyścić ramę okna z wszelkich zabrudzeń i kurzu – pozwoli to na dobrze przyklejenie. Rolety bezinwazyjne mocowane za pomocą taśmy dwustronnej poleca się szczególnie w sytuacji okien dzielonych poziomo oraz nieotwieranych.

W każdej chwili możemy oczywiście ściągnąć zasłony montowane bezinwazyjnie za pomocą taśmy, a jej pozostałość usunąć za pomocą środków czystości.

Czy warto decydować się na montaż rolet bezinwazyjnych?

Rolety bezinwazyjne mogą stanowić ciekawą alternatywę dla zasłon zewnętrznych. Te drugie najlepiej jest uwzględniać już na etapie budowy, ponieważ później możemy mieć problem z ich ładnym wkomponowaniem w fasadę budynku. Rolety montowane bezinwazyjnie z kolei możemy bez najmniejszego trudu montować w dowolnym momencie, a dzięki regulacji uchwytów, możemy dostosować je do ram okiennych różnych rozmiarów. Często pełnią one również funkcję dekoracyjną, a wszystko dzięki zastosowaniu ładnych tkanin i materiałów wykończeniowych. Rolety bezinwazyjne będą również doskonałym rozwiązaniem, jeżeli wiemy, iż w najbliższej przyszłości czeka nas poważny remont, a montowanie żaluzji fasadowych (zewnętrznych) nie ma sensu.Zamontuj rolety bezinwazyjne w kilka minut, a później ciesz się nimi cały rok.