Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Zabrze

Strażak – opis zawodu

Strażak to pracownik służb przeciwpożarowych, który z narażeniem zdrowia i życia podejmuje akcje gaszenia pożarów, usuwania skutków kataklizmów albo pomocy ofiarom tychże. Straż Pożarna angażowana jest, gdy pali się dom, ale także, gdy mamy do czynienia z klęską żywiołową, bardzo niebezpiecznym wypadkiem komunikacyjnym albo choćby tylko potencjalnym zagrożeniem pożaru lasu w wyniku suszy. Zadaniem strażaka jest gaszenie ognia, przeprowadzanie ewakuacji, odpompowywanie nadmiaru wody. To w przypadku akcji. Na co dzień, zadaniem strażaków jest czuwanie w jednostce i oczekiwanie na zgłoszenia. W międzyczasie strażacy organizują treningi sprawnościowe, konserwują i czyszczą sprzęt oraz uzupełniają zużyte gaśnice i puste cysterny. Gdy jednak nadchodzi alarm, wszyscy aktywni na służbie strażacy muszą natychmiast ruszyć do działania. Niektórzy strażacy, o ile wyrobią sobie specjalne uprawnienia, dokonują też przeglądu instalacji przeciwpożarowych w domach czy instytucjach publicznych. A także uczestniczą przy odbiorze technicznym nieruchomości.

Szerszy opis zawodu strażaka znajduje się na blogu https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-strazaka-zobacz-z-czym-zazwyczaj-mierza-sie-strazacy/.

Strażak – wymagania zawodowe

Istnieją trzy drogi podjęcia tego zawodu. Pierwsza to zgłoszenie się do jednostki strażackiej na okres próbny. Jeśli kandydat przejdzie go pomyślnie, zostanie oddelegowany na szkolenie pożarnicze. Można też udać się do szkoły aspiranckiej, tam uzyskać tytuł technika pożarnictwa, stopień młodszego aspiranta PSP i rozpocząć pracę. Trzecia opcja jest jeszcze bardziej wymagająca, gdyż polega na udaniu się na studia wyższe w Warszawie, które szkolą kadry oficerskie. Tam uzyskuje się tytuł inżyniera pożarnictwa oraz stopień młodszego kapitana PSP. Niezależnie od obranej drogi, trzeba przejść przez rygorystyczne testy sprawnościowe, psychologiczne. Przejawiać zaangażowanie, hart ducha i chęć służby.

Więcej o tym jak zostać strażakiem dowiesz się z artykułu https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-strazakiem-strazak-i-droga-do-kariery/.

Strażak – warunki pracy

Na co dzień, gdy nie ma akcji, praca strażaka nie jest szczególnie wymagająca. Gdy jednak do niej dochodzi, angażowane są wszystkie zmysły strażaka oraz poddawana próbie jego odwaga. Choć stosowane zabezpieczenia i strój są dość skuteczne, nadal zdarzają się tragiczne sytuacje poparzeń czy zgonów strażaków podczas służby. Większość akcji nie będzie też szczególnie niebezpieczna. Praca odbywa się w systemie zmianowym i Straż czuwać musi o każdej porze, w każdy dzień w tygodniu i kalendarzu. Nie ma wolnego od ochrony przeciwpożarowej.

Strażak – zatrudnienie i zarobki

Zatrudnienie znaleźć można wyłącznie w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej. Zatrudnienie ma charakter etatowy oraz ma znamiona służby mundurowej. Zarobki strażaka wahają się między 1800 a 7500 zł netto w zależności od stopnia i doświadczenia.