Grzybienie - jak pielęgnować tę wyjątkową roślinę?

Jeśli szukasz oryginalnego pomysłu na ogród, grzybienie będą idealnym wyborem... Potrzebujesz tylko i aż spokojnego zbiornika wodnego. Grzybienie Nymphaea, znane również jako lilie wodne i nenufary, to grupa około 50 gatunków o różnobarwnych kwiatach zdobiących powierzchnię wody. Sprawdź, co zrobić, aby rośliny miały idealne warunki i jak zaaranżować ich najbliższe otoczenie.

1. Lilie wodne - co warto wiedzieć o gatunku?

2. Jak wybrać miejsce na lilie wodne?

3. Uprawa i pielęgnacja

Jeśli interesują cię lilie wodne sklep ogrodniczy jest w stanie zaproponować kilka odmian. Najbardziej atrakcyjnie są te zimotrwałe, które oferuje chociażby Water and Garde - dzięki nim stworzysz unikatową aranżację oczka wodnego na swojej działce.

Lilie wodne - co warto wiedzieć o gatunku?

Lilie wodne z pewnością można uznać za jedne z najbardziej efektownych roślin. Zachwycają nie tylko kwiatami, ale również rozłożystymi liśćmi o intensywnie zielonym zabarwieniu. Kwiatostany mają zwykle średnicę ok. 12 cm, choć zdarzają się rekordziści sięgający 20 cm. Lilia wodna kwitnie z reguły od czerwca do końca września - niektóre odmiany cieszą oko do października.

Jak wybrać miejsce na lilie wodne?

Grzybieniom potrzebne jest spokojne lustro wody, na przykład oczko wodne lub jezioro, pozbawione kaskad i fontann. Najlepiej rozwijają się w nieruchomej wodzie. Przeważnie potrzebują słońca - tylko niektóre odmiany tolerują półcień, a i tak kwitną w nim słabiej niż w pełnym nasłonecznieniu.

Gdy tylko istnieje taka możliwość, warto sadzić te rośliny wodne bezpośrednio w dnie zbiornika na głębokości 0,5 - 1 metra. Jeśli w oczku wodnym czy stawie dno wyłożone zostało folią lub betonem, wykorzystaj specjalny kosz lub worek jutowy. Takie pojemniki nie muszą być głębokie - liczy się raczej ich szerokość, bo większość odmian lilii wodnej wykształca kłącza poziome. Gdy korzystasz z kosza, możesz początkowo ulokować grzybień na płyciźnie, a dopiero później przenieść go w docelowe miejsce.

Uprawa i pielęgnacja

Mogłoby się wydawać, że grzybień nie potrzebuje wiele, prócz spokojnej powierzchni wody. To jednak nie do końca prawda. Jego rozwój jest ściśle uzależniony od zasobności podłoża. Grzybień potrzebuje żyznego dna i temperatury wody nie niższej niż 18 stopni. Jeśli w zbiorniku nie ma ryb, warto raz w roku nawieźć rośliny przeznaczonym do nich preparatem, na przykład w formie koreczków nawozowych. Gdy liliom zaczyna brakować miejsca do swobodnego unoszenia po tafli, przesadź je i usuń zwiędłe liście oraz kwiaty.