Twój chodnik lub podjazd wyłożony kostką brukową nie wygląda już tak estetycznie, jak dawniej? Pora wyczyścić bruk. Mech, plamy z oleju i osady wapienne często psują wygląd kostki brukowej. Oczywiście nie wszystkich zabrudzeń możesz uniknąć. Pokażemy Ci jak pozbyć się ich szybko i skutecznie. 

 

Jak wyczyścić kostkę brukową z mchu, oleju i innych zabrudzeń?

Kiedy najlepiej wyczyścić kostkę brukową?

Czyszczenie kostki brukowej to konieczność, jeśli chcesz cieszyć się piękną aranżacją ogrodu i przydomowej przestrzeni. Aby kostka brukowa prezentowała się nienagannie, należy ją czyścić przynajmniej 3 razy w roku: przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, w jego trakcie oraz po zakończeniu. 

Na wiosnę usuń wszystkie pozostałości po zimowych roztopach, natomiast latem pozbądź się mchów i porostów ze szczelin między kostkami. Jesienią zaimpregnuj kostkę przed nadejściem zimy. Pamiętaj o tym, aby regularnie zamiatać powierzchnię kostki. To pozwoli Ci uniknąć przebarwień, które mogłyby spowodować butwiejące liście. Zimą systematycznie odśnieżaj kostkę brukową, jednak nie posypuj jej solą, ponieważ osłabia ona bruk i pozostawia na nim białe osady. Jeśli koniecznie chcesz czymś posypać kostkę brukową, wybierz do tego celu piasek. 

Czyszczenie kostki brukowej z mchu — jak wygląda?

Czyszczenie kostki brukowej z mchu i porostów polega na ich ręcznym usuwaniu. W wielu sklepach z wyposażeniem budowlanym znajdziesz twardą szczotkę, która pomoże Ci w tym zadaniu. Pamiętaj, aby niechcianą roślinność wyrywać razem z korzeniami, w przeciwnym razie szybko odrośnie. Wyrywając mchy i porosty, staraj się nie uszkodzić kostki, ponieważ w mikrouszkodzenia może wnikać wilgoć. 

Istnieją także domowe sposoby, przydatne w walce z chwastami. Użyj octu i wody w proporcji 2:1 z przewagą octu. Do tej mieszanki możesz dodać odrobinę płynu do mycia naczyń. Preparat nanieś na podłoże za pomocą spryskiwacza lub pędzla. Aby nie uszkodzić trawnika i kwiatów, prace wykonuj w słoneczny i bezwietrzny dzień. 

Czasami mchy i porosty są wyjątkowo uparte. Wtedy sięgnij po środki biobójcze. Najpierw wyczyść kostkę brukową myjką ciśnieniową, a następnie nanieś preparat chemiczny. Nie zapomnij o specjalnej odzieży ochronnej, rękawicach i zabezpieczeniu twarzy. 

Jak pozbyć się plam z oleju na kostce brukowej?

Tłuste plamy często pojawiają się na kostce brukowej, kiedy wyleje olej silnikowy. Jednak to niejedyne plamy z tłuszczu. Bruk szpecą także zacieki po udanym, weekendowym grillowaniu. Jak się ich pozbyć? Najważniejszy jest czas Twojej reakcji. Im szybciej dostrzeżesz plamę i zaczniesz działać, tym lepiej. Tłuste zabrudzenia zmyj silnym strumieniem ciepłej wody z dodatkiem odtłuszczającego detergentu (możesz zastosować płyn do mycia naczyń). Rozprowadź preparat na powierzchni i zostaw go na około godzinę. Po tym czasie zmyj bruk wodą. Jeśli to konieczne, powtórz czynność. 

Jednym z rozwiązań jest także zastosowanie specjalistycznych preparatów do usuwania tłustych plam. Jednak często powodują one przebarwienia kostki dlatego, zanim je nałożysz, wykonaj próbę na małym fragmencie bruku. 

Jak wyczyścić kostkę brukową z cementu, farby i zaprawy?

Bywa, że zabrudzenia z farby i cementu są wynikiem niedbałej pracy ekipy remontowej. Usuń je, jak tylko je zauważysz. Podobnie jak w przypadku czyszczenia kostki brukowej z oleju, liczy się tutaj czas działania. Zabrudzenia z farby, cementu i zaprawy zdrap, a następnie umyj bruk myjką ciśnieniową. 

Czasami domowe sposoby nie przynoszą rezultaty i konieczne staje się piaskowanie. Na czym ono polega? To nic innego jak czyszczenie podłoża za pomocą sprężonego powietrza z dodatkiem drobinek piasku. Oczywiście zabiegu tego nie wykonasz samodzielnie. Konieczny będzie specjalistyczny sprzęt i doświadczeni fachowcy. 

Mniejsze zabrudzenia na kostce brukowej usuniesz sam, jednak przy większych, postaw na profesjonalistów. Szukając sprawdzonej ekipy, sprawdź portfolio wykonawców i dowiedz się, jakie mają doświadczenie. Im dłużej firma funkcjonuje na rynku, tym lepiej. Specjaliści nie tylko wyczyszczą Twoją kostkę brukową, ale także (jeśli sobie tego życzysz), zaimpregnują ją. A dobrze zabezpieczony bruk jest odporny na czynniki zewnętrzne i wygląda bardzo estetycznie.   

 

Sprawdź naszą ofertę na: stronie: https://www.elevatio.pl/czyszczenie-kostki-brukowej-z-mchu.html