Laseroterapia to zabiegi terapeutyczne z wykorzystaniem lasera. Pierwotnie mianem laseroterapii określano jedynie zabiegi medyczne, z czasem jednak termin ten znalazł zastosowanie w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej. Laseroterapia kosmetyczna likwiduje naczynka, przebarwienia, trądzik, rozstępy i blizny, a także walczy z oznakami starzenia.  

 

Laseroterapia kosmetyczna, czyli nowoczesne zabiegi z użyciem lasera

Jak działa laseroterapia?

Tkanki ludzkiego organizmu składają się z wielu substancji, które mają różną zdolność pochłaniania energii. Owe substancje to chromofory, nazywa się je także fotoakceptorami. W kosmetologii i medycynie estetycznej obszarem, na który kieruje się wiązkę światła lasera, jest skóra. Głównymi fotoreceptorami w skórze są woda, melanina, hemoglobina, kolagen i białka. Każda z tych substancji absorbuje energię o różnej długości fali. 

Nowoczesne lasery nie powodują reakcji niepożądanych, ponieważ wiązka światła emitowanego przez laser działa tylko na wybranym obszarze, nie uszkadzając tkanek wokół. 

W zależności od tego, na jaki fotoakceptor działa specjalista, dobiera urządzenie emitujące określoną długość fali.

W przypadku depilacji laserowej fotoakceptorem jest melanina, a w przypadku zamykania naczynek — hemoglobina. Terapie laserowe, których celem jest odmłodzenie, celują w różne fotoakceptory. Najczęściej do zabiegów z wykorzystaniem lasera stosuje się urządzenia diodowe i frakcyjne. 

Laseroterapia w kosmetologii — dlaczego zyskuje na popularności?

Laseroterapia to zabiegi, które w ciągu ostatnich kilku lat znacznie zyskały na popularności. Nic jednak dziwnego, ponieważ są bezpieczne i skuteczne. Jeśli chodzi o skuteczność laseroterapii, to zależy ona od doboru odpowiedniego sprzętu do rodzaju defektu skóry. 

Mimo że zabiegi z wykorzystaniem lasera nie należą do przyjemnych, ich małą inwazyjność potwierdzają nie tylko specjaliści-kosmetolodzy, ale także sami klienci. Do zabiegów laseroterapii przekonuje krótki okres rekonwalescencji, ale także efekty, jakie można dzięki nim uzyskać. Przykładowo fotoodmładzanie z użyciem lasera stymuluje naturalne funkcje odnowy i regeneracji skóry. Staje się ona bardziej jędrna i napięta — znikają bruzdy i zmarszczki.

Jakie lasery wykorzystuje się w kosmetologii?

Istnieją różne rodzaje laserów stosowanych w kosmetologii. Ze względu na rodzaj wykorzystywanego ośrodka wymienia się lasery z ciałem stałym, płynne i gazowe. Lasery dzieli się również ze względu na sposób działania. Wyróżnia się tu lasery stałe i impulsowe. Pierwsze emitują falę ciągłą o stałej mocy lub natężeniu, natomiast drugie generują powtarzalne impulsy. W kosmetologii i medycynie estetycznej używa się laserów o małej i średniej mocy. Na rynku dostępne są jeszcze lasery o dużej mocy, z których najczęściej korzysta medycyna (w chirurgii nazywa się je skalpelami laserowymi). 

Jakie zabiegi laserowe wykonuje się najczęściej?

Laserowe terapie przeznaczone są dla skóry cienkiej, wrażliwej, naczynkowej, ale także wymagającej wzmocnienia i regeneracji. Do najbardziej popularnych zabiegów laseroterapii można zaliczyć:

  • laserowe zamykanie naczynek (zabiegi redukują rumień i stany zapalne, usprawniają mikrocyrkulację, poprawiają elastyczność skóry i jej nawilżenie),
  • zwężanie porów (zabieg docenią posiadaczki skóry trądzikowej i tłustej), 
  • likwidację przebarwień (dzięki zabiegom skóra odzyskuje promienność i jednolity koloryt), 
  • odmładzanie (zabiegi odnawiają skórę, twarzy, szyi, dekoltu, a ponadto wygładzają, nawilżają i przywracają jędrność), 
  • likwidację rozstępów, cellulitu i blizn, 
  • usuwanie cieni i worków pod oczami. 

Warto widzieć, że do zabiegów laseroterapii istnieją także przeciwwskazania. Należą do nich zmiany zapalne na skórze, skłonność do bliznowców, fotoalergie, stosowanie leków uwrażliwiających skórę na światło, ciąża, ale także mocna opalenizna.   

Sprawdź naszą ofertę https://drzazgaclinic.pl/laseroterapia/