Wczoraj policjanci zabrzańskiej drogówki od wczesnych godzin rannych prowadzili działania pod kryptonimem „Trzeźwość". Celem działań była poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poprzez kontrolowanie stanu trzeźwości kierujących. Podczas działań zatrzymano pięciu kierujących pod wpływem alkoholu.

Działania skierowane przeciwko pijanym użytkownikom dróg prowadzone były od wczesnych godzin porannych. Policyjne patrole kontrolowały stan trzeźwości w kilku miejscach naszego miasta. W trakcie działań na terenie Zabrza policjanci Wydziału Ruchu Drogowego przebadali 467 kierujących. Pięciu z przebadanych osób znajdowało się pod wpływem alkoholu.  Wśród nich  by jeden rowerzysta oraz  jedna osoba posiadająca zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Rekordzista miał ponad promil alkoholu w organizmie. Za  podejrzanym grozi nawet do 2 lat więzienia. W przypadku kierowania pojazdem w tak zwanej recydywie kara może wynieść nawet do 5 ta pozbawianie wolności. Osoba, która prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż mechaniczny w stanie nietrzeźwości podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 zł.

Działania „Trzeźwość” są powtarzane cyklicznie. Ich celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszenie liczby wypadków drogowych, w tym spowodowanych przez kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu. W ubiegłym roku pijani kierowcy na drogach województwa śląskiego spowodowali 90 wypadków, w których zginęło 9 osób, a 104 zostały ranne. W 2022 roku na zabrzańskich drogach zatrzymano nietrzeźwych 425 kierujących.

Apelujemy o więcej zdrowego rozsądku i niewsiadanie za kierownicę auta po wypiciu alkoholu. Jedna nieprzemyślana decyzja może wpłynąć na resztę naszego życia.