Czy warto przenieść się na Mazury?

Kochasz Mazury i zastanawiasz się, czy nie pójść o krok dalej i zamieszkać tu na stałe? Rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Mazury to piękne miejsce, które może stać się Twoją bezpieczną przystanią. Potrzebujesz konkretów? W dalszej części artykułu znajdziesz najważniejsze argumenty.

Mazury w turystycznym wydaniu

Mazury są uwielbiane przez polskich turystów. Kojarzą się oczywiście z wielkimi jeziorami, bujną roślinnością, gęstymi lasami oraz wyjątkową atmosferą. To dlatego od lat trudno jest znaleźć w wakacje nocleg: większość najlepszych miejsc jest zarezerwowanych na długo przed rozpoczęciem sezonu.

Co przyciąga turystów do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich? To unikalny pod względem przyrodniczym obszar, który jednocześnie nie został zdewastowany przez masową turystykę. Przyroda jest dziewicza, a przez to posiada niezwykły, nieco dziki urok. Kameralna atmosfera sprzyja wypoczynkowi, a ilość aktywności sprawia, że każdy dzień jest prawdziwą przygodą. Z tego powodu wiele osób zakochuje się w Mazurach od pierwszego wejrzenia i wraca tam co rok.

Jakie zalety ma mieszkanie na Mazurach?

Codzienne życie nie przypomina wakacji. Czy zatem przeprowadzka na Mazury będzie dobrym pomysłem? Jeśli masz dość pędzących tłumów, wszechobecnego hałasu oraz kiepskiej jakości powietrza, jest to doskonałe rozwiązanie. O tym, jak to wygląda w praktyce, przeczytasz poniżej.

Skarby przyrody na każdym kroku

W 2009 roku Mazury znalazły się w finale światowego konkursu na 7 Nowych Cudów Natury. I trudno nie zgodzić się z tym werdyktem. Region został wyjątkowo hojnie obdarowany przez naturę, czego najlepszym dowodem są bezkresne jeziora (m.in. największe w Polsce Śniardwy), kręte rzeki, rozległe lasy, pola, wysepki, wzgórza oraz głazy narzutowe. Bogata fauna i flora oraz urozmaicona rzeźba terenu to znak rozpoznawczy Mazur. Ponad 2500 jezior, puszcze i rezerwaty przyrody spełnią wymagania największych miłośników przyrody.

Czyste powietrze bez smogu

Lokalizacja na terenie Zielonych Płuc Polski to kolejny argument przemawiający za przeprowadzką na Mazury. Co kryje się za tą nazwą? To unikalny w skali europejskiej system ekologiczny, którego cechą jest dobrze zachowane środowisko naturalne, wysokie zalesienie i niska gęstość zaludnienia. Wszystko to przekłada się na czyste powietrze, które jest pozbawione zanieczyszczeń.

Bogata oferta kulturalno-rozrywkowa

Co robić na Mazurach w pochmurny dzień? Na pewno nie będziesz narzekać na nudę. Kiedy pogoda nie pozwoli na spacer lub aktywność na zewnątrz, możesz m.in. zwiedzać ciekawe zabytki. A są to m.in. Wilczy Szaniec, Twierdza Boyen oraz Bunkry Mamerki. Fani historii powinni zajrzeć także do Oddziału Muzeum Warmii i Mazur w Mrągowie. O dobrą rozrywkę zadbają również ciekawe wydarzenia odbywające się w słynnym amfiteatrze nad jeziorem Czos w Mrągowie.

Aktywności o każdej porze roku

Życie na Mazurach zachęca do codziennej aktywności, dzięki której możesz podziwiać piękno natury z bliska. Propozycje spędzenia wolnego czasu to m.in.:

  • żeglowanie po Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich (wodny szlak, który tworzą połączone ze sobą zbiorniki wodne o długości 111 km w linii prostej),
  • jazda rowerem po Mazurskiej Pętli Rowerowej (trasa o długości 300 km z infrastrukturą wspierającą rowerzystów),
  • spacerować po licznych trasach pieszych,
  • odkrywać skarby przyrody, wybierając się do Mazurskiego Parku Krajobrazowego,
  • jeździć na nartach, korzystając z ośrodka sportów zimowych na Górze Czterech Wiatrów w Mrągowie.

Nie brakuje tu także placów zabaw, boisk sportowych oraz innych miejsc dedykowanych najmłodszym. Tutaj każdy znajdzie swoją ulubioną aktywność.

Zamieszkaj w Mrągowie i ciesz się każdą chwilą!

Przeprowadzając się na Mazury, możesz pracować zdalnie. W razie konieczności szybko dostaniesz się też do większego miasta samochodem (droga krajowa nr 7), samolotem (Port Lotniczy Olsztyn-Mazury) lub pociągiem (gęsta sieć kolejowa). Mieszkając w tak wspaniałym miejscu, każdego dnia będziesz korzystać z piękna przyrody, wdychać czyste powietrze i po prostu cieszyć się życiem. Co zrobić, aby tak się stało? Kiedy już podejmiesz decyzję, musisz poszukać odpowiedniego lokum. Doskonałym wyborem są zaś mieszkania w Mrągowie od Pratum. To nowa inwestycja, powstająca nad jeziorem Czos. Dogodna lokalizacja i piękne tereny zielony sprawiają, że jest to idealne miejsce do życia: spektakularne widoki staną się Twoją codziennością!