Koalicja Obywatelska zwycięża w Zabrzu podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego
Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w naszym mieście przyniosły interesujące rozstrzygnięcia. Mieszkańcy mieli okazję oddać swój głos na kandydatów z różnych ugrupowań, co pozwoliło na wyłonienie reprezentantów w Brukseli.
  1. Frekwencja w naszym mieście wyniosła 34,39 proc.
  2. Najwięcej głosów zdobyła Koalicja Obywatelska.
  3. Wyłoniono 6 przyszłych europarlamentarzystów.
  4. Najmniejsze poparcie miały komitety Polexit i Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców.

W minioną niedzielę odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego, które przyciągnęły do urn 34,39 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców. W naszym mieście, spośród 117 771 uprawnionych, ważny głos oddało 40 501 osób.

Najwięcej głosów w naszym mieście uzyskała lista Koalicji Obywatelskiej, zdobywając 46,63 proc. poparcia. Na drugim miejscu znalazła się lista Prawa i Sprawiedliwości z wynikiem 33,06 proc., a trzecie miejsce przypadło Konfederacji Wolność i Niepodległość z 9,43 proc. głosów.

W Okręgu Wyborczym nr 11, obejmującym również nasze miasto, do Parlamentu Europejskiego wybrano 6 kandydatów. Mandaty przypadły następującym politykom: Borys Budka (KO), Patryk Jaki (PiS), Łukasz Kohut (KO), Mirosława Nykiel (KO), Marcin Sypniewski (Konfederacja WiN) oraz Jadwiga Wiśniewska (PiS).

Komitet Konfederacja WiN, który zajął trzecie miejsce, uzyskał 9,43 proc. głosów. Za nim uplasowały się Lewica (4,73 proc.) oraz Trzecia Droga PSL–PL2050 Szymona Hołowni (4,25 proc.). Najmniejsze poparcie zdobyły komitety Polexit (0,18 proc.) oraz Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców (0,16 proc.).

Frekwencja wyborcza w naszym województwie wyniosła 40,31 proc., a w całym kraju 40,65 proc. Mimo różnic w liczbach, wyniki pokazują, że mieszkańcy naszego miasta aktywnie uczestniczą w życiu politycznym i mają swoje preferencje co do reprezentantów w Parlamencie Europejskim.

Warto podkreślić, że te wybory były wyjątkową okazją do wyrażenia swojego głosu na arenie europejskiej. Wyniki pokazują, że mieszkańcy są świadomi znaczenia swojego udziału w kształtowaniu przyszłości Europy.


Wg inf z: UM Zabrze