Rusza wielkoobszarowa inwentaryzacja lasów w Polsce na lata 2025–2029

W Zabrzu ruszyły prace nad nowatorskim projektem, który pozwoli dokładniej poznać stan naszych lasów. To pięcioletnia akcja, która wpłynie na przyszłość zielonych terenów w całym kraju!
- Wielka inwentaryzacja lasów w Zabrzu – co to oznacza dla miasta?
- Zabrzańskie lasy pod lupą Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej
Wielka inwentaryzacja lasów w Zabrzu – co to oznacza dla miasta?
Od tego roku na terenie Zabrza oraz całej Polski rozpoczęła się realizacja wyjątkowego przedsięwzięcia – Wielkoobszarowej Inwentaryzacji Stanu Lasu, które potrwa do 2029 roku. Celem jest szczegółowe sprawdzenie kondycji drzewostanów, zarówno tych należących do Skarbu Państwa, jak i prywatnych właścicieli. Dzięki temu projektowi będzie można lepiej zrozumieć, jak zmienia się struktura i zdrowie naszych lasów.
Badania prowadzone są według ścisłych wytycznych prawnych i obejmują systematyczne pomiary na specjalnie wyznaczonych powierzchniach rozmieszczonych co 4 kilometry. Co roku zostanie objęte obserwacjami 20% obszaru leśnego, co pozwoli na uzyskanie pełnego obrazu po zakończeniu pięcioletniego cyklu.
Zabrzańskie lasy pod lupą Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej
Za realizację tego ważnego zadania odpowiada państwowa instytucja – Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej wraz z oddziałami terenowymi działającymi w całym kraju. W Zabrzu pracownicy tej jednostki będą regularnie odwiedzać lasy, aby zakładać stałe powierzchnie próbne i przeprowadzać niezbędne pomiary.
Właściciele prywatnych terenów leśnych oraz służby miejskie zostali poproszeni o współpracę i umożliwienie dostępu do swoich działek. Wszystkie działania odbywają się zgodnie z zatwierdzoną metodyką, która gwarantuje rzetelność i bezpieczeństwo prowadzonych badań.
„Dziękujemy za współpracę i zrozumienie w realizacji tego ważnego ogólnopolskiego przedsięwzięcia” – podkreślają organizatorzy projektu.
Na podst. Urząd Miejski Zabrze
Autor: krystian
Ostatnie Artykuły

W Zabrzu otwarto pracownię, która zamienia chemię i fizykę w szkolne doświadczenie

Dwa patrole, dwa alkomaty i 5 tysięcy złotych dla rowerzysty

PCK w Zabrzu postawił na współpracę przed manewrami ratowniczymi

W Zabrzu paszport można już załatwić bez stania w kolejce

Policjanci weszli do szkoły w Zabrzu - od razu padł temat internetu

ZUS będzie ostrzegał szybciej, zanim zaległość urośnie do większego problemu

Zabrze wybrało rady dzielnic, a trzy mandaty wciąż czekają na losowanie

Wypalanie traw zamienia się w pożar w kilka minut - kary są dotkliwe

Policjantka z Zabrza weszła do ringu i wróciła ze złotem
![[PIŁKA NOŻNA] PKO BP Ekstraklasa – Widzew Łódź – Górnik Zabrze 0:0. Bezbramkowy remis w Łodzi](/images/mecz/thumbnails/widzew-lodz-gornik-zabrze-22032026-00.webp)
[PIŁKA NOŻNA] PKO BP Ekstraklasa – Widzew Łódź – Górnik Zabrze 0:0. Bezbramkowy remis w Łodzi

Wielkanocne zabawy w Szybie Maciej przyciągną najmłodszych zabrzan

Zabrze jako pierwsze w Polsce wszczepiło nowy stymulator bez elektrod

Mrożek po zmroku w Zabrzu - „Czarowna Noc” z muzyką na żywo

