MOK Zabrze: Moda na Polski o Kresach

2 min czytania
MOK Zabrze:   									Moda na Polski o Kresach

**MODA NA POLSKI

21 lutego 2020 r., godz. 11.00**

Moda na polski kolejny raz wspiera zagrożone formy językowe. Tym razem chcemy zająć się lwowskim bałakiem, który współtworzył legendę Kresów.
Bałak” to gwara miejska Lwowa i okolic, charakterystyczna dla czasów II Rzeczypospolitej.
Kresowiacy, w wyniku ustaleń z Jałty, zmuszeni zostali do przesiedleń do ekspatriacji. Po 45 roku, śląskie miasta udzieliły gościny bałakowym wędrowcom: Bytom, Zabrze, Gliwice i Wrocław. W Bytomiu działa Centrum Kresowe, Politechnika Gliwicka przejęła tradycje Politechniki Lwowskiej, Uniwersytet Wrocławski przyjął profesorów lwowskiego Uniwersytetu Jana Kazimierza. W Zabrzu również działali i robią to nadal obywatele Wielkiego Księstwa Bałaku czyli Kresów. Ludzie Ci przekazywali najbliższym i każdemu, kto chciał słuchać, swoją opowieść o Wielkim Księstwie Bałaku” jak nazwał to zjawisko Andrzej Chciuk. Był czas, gdy w wielu domach zabużan” zostawiano nierozpakowaną paczkę jako symbol rychłego powrotu (wyjazdu).
Dzisiaj coraz częściej jeździmy na Kresy, do krainy Bałaku. Być może, ktoś w lutym usłyszy i zakocha się w tej mowie lwowskich przedmieść, którą władali wszyscy: od batiara do profesora. Być może będzie to początek zupełnie innej historii…? Naszym gościem honorowym będzie pani redaktor Danuta Skalska, która niestrudzenie, od lat prowadzi w Polskim Radiu Katowice audycję Lwowska fala” poświęconą Kresom i kresowiakom.

Patronat honorowy Prezydent Miasta Zabrze Pani Małgorzaty Mańki-Szulik._
Organizator: Zespół Szkół Ogólnokształcących numer 12 w Zabrzu oraz Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu.
Wstęp za okazaniem zaproszenia._

Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu,

mok.art.pl/pl/index.php?option=com_content&view=article&id=565:moda-na-polski-o-kresach&catid=47:aktualnoci&Itemid=117

Autor: krystian