Ile kosztuje kominek domowy

Często decydujemy się na kominek domowy nie mając pojęcia z jakimi kosztami wiąże się taka decyzja. Jak się bowiem okazuje - koszty całości przedsięwzięcia to nie tylko zakup odpowiedniego kominka - to również montaż, remont jak i późniejsza eksploatacja i konserwacja. Tutaj poznasz wszelkie zagadnienia związane z kosztami kupna kominka. Tak więc, ile kosztuje kominek domowy?

Rodzaj kominka

Pierwszą kwestią, którą powinniśmy omówić jest sam rodzaj kominka. Kominki otwarte, ze względu na swoją charakterystykę, często są droższe od kominków zamkniętych - z wkładem. Właśnie dlatego częściej decydujemy się na opcję z wkładem. Jeżeli chodzi o rodzaj kominka to znacznie ma także sama obudowa. Materiał z jakiego jest ona wykonana może być bardzo drogi, lub wręcz odwrotnie - stosunkowo tani. Wszystko zależy od naszych potrzeb.

Wkład kominkowy

Jeżeli chodzi o koszta kominka ogromne znacznie ma wkład kominka. Najczęstszymi wyborami są tutaj wkłady stalowe lub żeliwne. Te pierwsze są droższe, jednak oferują znacznie lepsze walory estetyczne. Wkłady żeliwne nie należą do rozwiązań najbardziej estetycznych, ale oferują niską cenę i świetne właściwości cieplne. Jeżeli chodzi o parametry to główny wpływ na cenę wkładu kominkowego ma sprawność cieplna. Im wyższa - tym naturalnie cena idzie do góry. Jeżeli chodzi o sprawność cieplną to świetne parametry pod tym względem wykazują wkłady kasetowe. Ich główną zaletą jest to, że można je wymieniać, lub po prostu - użyć do renowacji naszego starego kominka. Jak się można domyślać - ich cena jest również nieco wyższa.

Duży wpływ na ceną wkładu ma także ilość przeszkleń. Wkład kominkowy może składać się nawet z trzech szyb w przypadku kominka wolno stojącego. Jest to rozwiązanie niezwykle estetyczne - ale naturalnie ma to swoją cenę.

Montaż

Naturalnie, również montaż może nas sporo kosztować. wszystko zależy od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydowaliśmy. Dodatkowe systemy - takie jak płaszcz wody - mogą kosztować więcej, gdyż wymagane są tutaj dodatkowe prace remontowe. Z technicznego punktu widzenia, dodatkowe systemy nie wszędzie są możliwe do montażu, lub ich montaż może być utrudniony - co wpływa niekorzystnie jeżeli chodzi o cenę. Do tego dochodzą materiały remontowe, których koszt też wymaga wzięcia pod uwagę. Warto to zlecić specjalistom z Wrocławia https://www.komineczki.com.pl/

Konserwacja i eksploatacja

Nie tylko za montaż będziemy musieli dodatkowo płacić. Sama konserwacja i eksploatacja ma również swoją cenę. Zakup środków czyszczących czy paliwa do paleniska może słono nas kosztować w skali całego sezonu grzewczego. Znaczenie ma tutaj głównie sam rodzaj wykorzystywanego paliwa. Drewno jest najtańsze, ale jak się okazuje - najmniej wydajne. Dodatkowo przynajmniej raz w sezonie grzewczym powinniśmy wynająć specjalistę, który dokładnie zbada całą naszą instalację cieplną. Dzięki temu będziemy mieli pewność co do bezpieczeństwa, jak i nasz układ będzie maksymalnie wydajny. Nie należy zapominać także o czyszczeniu komina, czym zajmie się za nas kominiarz.