Robienie czegoś samodzielnie zamiast płacenia za to w sklepie? Brzmi zachęcająco, ale czy to może być trudne? DIY obejmuje wiele różnych dziedzin - od drobiazgów służących do ozdoby domu aż po skomplikowane, profesjonalne konstrukcje. Jedną z największych zalet majsterkowania i tworzenia jest to, że może ono oznaczać wszystko. Najczęściej jednak jego głównym odniesieniem pozostaje konserwacja i ulepszanie domu.
Co to jest DIY?
DIY (ang. do it yourself - zrób to sam) to złożone pojęcie, które łączy w sobie ideę zbudowania, naprawienia lub zaprojektowania czegoś samodzielnie, wyłącznie przy pomocy własnych umiejętności i czasu. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie sobie przedmiotów lub usług, za które standardowo trzeba zapłacić. DIY może być jednocześnie zarówno wypoczynkiem, jak i pracą. Daje kontrolę nad swoimi inwestycjami. Czasami zdarza się, że materiały i koszty pracy znacznie przewyższają wartość gotowego produktu lub usługi. Kiedy warto pomyśleć o DIY?
Sposób na zaoszczędzenie
Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, szybka samodzielna naprawa może wydawać się właściwym rozwiązaniem. Dziurę w spodniach z łatwością można zamienić w kolorową ozdobę a staremu meblowi nadać świeżego blasku. Ile w rzeczywistości można zaoszczędzić, próbując swoich sił w DIY? To zależy. Niektóre projekty są łatwe i wymagają minimalnych nakładów, jednak pojawia się kwestia cennego czasu. Do Ciebie należy decyzja, które projekty typu „zrób to sam” są tego warte. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że mogą stanowić one nie tylko sposób na oszczędność, ale również świetną zabawę i pobudzenie kreatywności!
Rozwijanie umiejętności manualnych
Decydując się na DIY, wcale nie trzeba być mistrzem szycia, malowania czy robienia na drutach. Jedną z jego największych zalet jest rozwijanie zdolności manualnych. Dotyczy to nie tylko dzieci, a osób w każdym wieku! Możesz nauczyć się nowej umiejętności, która będzie Ci dobrze służyć w przyszłości. Tworzenie własnych dzieł sztuki i rzemiosła przynosi satysfakcję. Trend „zrób to sam” wpisał się w ludzką potrzebę tworzenia i jest to prawdopodobnie równie silna siła napędowa jego popularności, co oszczędność.
Więcej informacji: W sklepie Dekolo znajdziesz m.in. wstążki rypsowe, cekiny, formy styropianowe i wiele więcej.
Wszechstronne pole do popisu
DIY obejmuje nie tylko szeroko pojęte dekoracje domowe. Wykonanie własnego jogurtu, ekologicznego płynu do sprzątania czy zaprojektowanie ogródka warzywnego również odnajduje się w idei "zrób to sam". Dzięki temu istotnie zwiększa się prawdopodobieństwo, że i Ty odnajdziesz się w którejś z wielu gałęzi DIY.
Ekologia
Nie wszystkie projekty DIY są równoznaczne z oszczędnością czasu i pieniędzy. Niekiedy motywacją do wykonania czegoś samodzielnie jest... ekologia! Ponowne wykorzystanie materiałów zdecydowanie jest w modzie, a wykorzystanie ich w celu stworzenia własnego, niepowtarzalnego projektu to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Nie da się zaprzeczyć, że zrobienie własnego naturalnego szamponu jest dość kosztowne, jednak kryje się za tym potrzeba unikania sztucznych dodatków i chemikaliów w kosmetykach!