Dom energooszczędny to ekologiczne rozwiązanie w walce z globalnym ociepleniem. Zapotrzebowanie na tego typu budynki rośnie po części poprzez wzrost świadomości społeczeństwa i chęć odejścia od budowy domów w starych standardach, a po części ze względu na zmieniające się normy prawne, które wymuszają na inwestorach stosowanie konkretnych rozwiązań zwiększających energooszczędność budynku.
Budowa nowego domu to kosztowny i czasochłonny proces. Trwa zwykle 2-3 lata metodą gospodarczą, jednak decydując się na nowoczesne rozwiązania szkieletowe i prefabrykowane, możesz zbudować dom w kilka miesięcy, zachowując standardy energooszczędności na bardzo wysokim poziomie oszczędzając do 70% na rachunkach za ogrzewanie. Już na etapie projektowania domu warto wziąć pod uwagę dwa systemy wykorzystujące odnawialny system energii: fotowoltaika Zabrze oraz pompy ciepła. Decydując się na specjalistyczną firmę SunUp z Rybnika, mamy pewność, że kompleksowa usługa montażu będzie wykonana profesjonalnie i szybko się nam zwróci.
Jak działa fotowoltaika?
Panele słoneczne pochłaniają światło słoneczne i zamieniają je w energię elektryczną. Kiedy panele słoneczne są umieszczone w obszarze z dużą ilością światła słonecznego, mogą generować na prawdę dużo energii, która wystarcza dla całego gospodarstwa domowego. Panele słoneczne nie są konieczne dla wszystkich; jednak możesz rozważyć ich instalację , jeśli Twój dom jest zbudowany na obszarze dużej ilości światła słonecznego.
Jaki jest schemat pracy paneli? Ogniwa fotowoltaiczne (PV) przekształcają światło słoneczne bezpośrednio w energię elektryczną za pomocą materiałów półprzewodnikowych zwanych złączami PV. Złącze fotowoltaiczne składa się z dwóch rodzajów materiałów półprzewodnikowych - materiałów typu n i typu p - które wytwarzają prąd elektryczny, gdy są połączone z innymi materiałami, takimi jak krzem lub selen, w różnych proporcjach.
Jak działa pompa ciepła!
Pompa ciepła to urządzenie, które przenosi ciepło z jednego miejsca na drugie. Czyni to, wykorzystując energię z otoczenia, wody gruntowej i innych nieograniczonych źródeł energii. Ciecz w gorącej komorze odparowuje i tworzy w pomieszczeniu próżnię (ciepło jest tracone). Ciecz w zimnej komorze skrapla się i pochłania odparowaną ciecz, z którą się styka (tzn. wydychamy zimne powietrze). Istnieją różne rodzaje pomp ciepła – geotermalne, gruntowe, solarne. Systemy geotermalnych źródeł gruntowych są obecnie bardziej powszechne, ponieważ wykorzystują one niskotemperaturowe źródła geotermalne do chłodzenia/ogrzewania. Co ważne, trzy czwarte całej energii jaki pompa ciepła pobiera, jest neutralne dla środowiska. Reszta to energia elektryczna, która jest potrzebna do pracy pompy.
Pompa ciepła i fotowoltaika - uzupełnienie dwóch systemów
Jak wcześniej napisaliśmy, pompa potrzebuje niewiele energii elektrycznej do pracy. Skąd wziąć energię elektryczną? Tu z pomocą przychodzą zainstalowane w pakiecie panele fotowoltaiczne, które tworzą dla nas energię pobraną z promieni słonecznych. Koło się zamyka. Panele tworzą prąd, który pompa wykorzystuje. Bezapelacyjny atut to fakt, że dzięki takiemu systemowi nie mamy przerw w dostawie prądu, czyli pompa pracuje praktycznie nieprzerwanie.