Oprogramowanie WMS — dlaczego jest szczególnie cenione przez firmy działające w handlu i spedycji?

Profesjonalne operowanie magazynu odgrywa kluczową rolę w różnych branżach. Trudno wyobrazić sobie bez niego zwłaszcza sektor handlowy i spedycyjny. W usprawnieniu zarządzania przydatne okazują się systemy WMS. Co warto o nich wiedzieć?

Co to jest WMS? Logistyka i nie tylko

System WMS (ang. Warehouse Management System – system zarządzania magazynem) to rodzaj oprogramowania informatycznego, którego podstawowym zadaniem jest wspieranie różnego typu procesów zachodzących w magazynach. W związku z tym szczególnie chętnie korzysta z niego branża logistyczna: w jej przypadku usprawnienie polityki magazynowania i zapewnienie jak najwyższej wydajności pracy magazynu ma szczególne znaczenie. System zarządzania magazynem WMS jest jednak bardzo chętnie wybierany przez zdecydowanie bardziej zróżnicowane podmioty. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie wykorzystywane są powierzchnie magazynowe. Chętnie korzystają z niego również przedsiębiorstwa handlowe i spedycyjne.

Systemy klasy WMS a ERP

Oprogramowanie WMS dość często jest mylone z innym bardzo popularnym rodzajem narzędzi informatycznych dla biznesu, jakim są systemy ERP. Skąd bierze się to przekonanie? Zwykle są to narzędzia, które można uznać za wzajemnie powiązane. Wobec tego wielu użytkowników po prostu stosuje pewnego rodzaju uproszczenie. Nie należy ich jednak ze sobą mylić. Więcej na temat systemu WMS można dowiedzieć się na: https://kotrak.com/pl/oferta/oprogramowanie-wms/.

Oprogramowanie WMS może występować jako moduł systemu ERP. Dzięki temu możliwa będzie jego integracja z innymi narzędziami wykorzystywanymi w firmie, co zapewni zdecydowanie lepszy przepływ danych i automatyzację wielu istotnych procesów. Decydując się na implementację, warto więc pomyśleć o zastosowaniu takiego rozwiązania.

System WMS: prezentacja możliwości

Największą zaletą systemu WMS jest kompleksowe odniesienie się do wszystkich procesów i rodzajów czynności zachodzących w magazynie. Odpowiednio dobrane oprogramowanie może wesprzeć między innymi:

  • lokalizację towarów,
  • katalogowanie towarów zgodnie z różnego typu kryteriami (partia towaru, historia transportu),
  • generowanie etykiet i dokumentów,
  • kontrolę przepływu towarów w magazynie,
  • kontrolę dostaw pod względem asortymentu i ilości,
  • kompleksową koordynację procesu od przyjęcia dostawy do wydania towaru,
  • planowanie procesów,
  • kontrolę jakości,
  • kwestie kadrowe, płacowe, finansowe i rozliczeniowe.

Jeżeli oprogramowanie WMS będzie zsynchronizowane z innymi modułami ERP, możliwe stanie się zautomatyzowanie jeszcze bardziej rozbudowanych procesów, które będą obejmowały nie tylko magazyn, ale wszystkie sektory działania przedsiębiorstwa.

W małej firmie i dużym centrum logistycznym

Dzięki rozbudowanym możliwościom konfiguracyjnym i szerokiej ofercie system WMS nie jest rozwiązaniem dostępnym tylko dla największych podmiotów. Z jego zalet mogą korzystać zarówno duże centra logistyczne, obsługujące znaczną liczbę procesów jednocześnie, jak i małe przedsiębiorstwa, w tym niewielkie firmy handlowe.

To szczególnie istotne zwłaszcza w branży e-commerce, która cieszy się rosnącą popularnością klientów, a problemy z zarządzaniem magazynem mogą przełożyć się na czas niezbędny do realizacji zamówień. Aby dobrać odpowiednie systemy klasy WMS, warto nawiązać współpracę z doświadczonym dostawcą: będzie w stanie odpowiednio dobrać narzędzie, a następnie skonfigurować je zgodnie z oczekiwaniami i realnymi potrzebami klienta.