Ostatnie dni są niezwykle intensywne dla policjantów ruchu drogowego. Ci bowiem czuwają nad bezpieczeństwem wszystkich zmotoryzowanych i pieszych. Mundurowi pomagają dotrzeć w rejon cmentarzy i bezpiecznie z nich wrócić. Na drogach jest więcej policyjnych patroli, co przekłada się na częstsze kontrole. Mundurowi szczególnie zwracają uwagę na prędkości kierowców, ich trzeźwość oraz stan techniczny samochodów. Kierowcy otrzymują zapachy promujące bezpieczeństwo, a piesi odblaski. Wszystko po to, aby zmotoryzowani i piesi sprawnie, ale przede wszystkim bezpiecznie poruszali się drogach.

Jak co roku na drogach jest więcej policyjnych patroli, co przekłada się na częstsze kontrole drogowe. Podczas nich mundurowi sprawdzają trzeźwość i stan psychofizyczny kierujących, uprawnienia do jazdy oraz sposób w jaki przewożą pasażerów – zwłaszcza tych najmłodszych. Kontrolowany również jest stan techniczny pojazdów, który ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Ale fundament bezpieczeństwa to przestrzeganie przepisów, zwłaszcza tych dotyczących dozwolonej prędkości, której niedostosowywanie do warunków na drodze jest najczęstszą przyczyną wypadków. W przypadku lekceważącego stosunku do przepisów i powodowania zagrożenia bezpieczeństwa na drodze policjanci stanowczo wyciągają konsekwencje wobec takich kierowców.

Co zrobić, żeby poprawić bezpieczeństwo na drodze? Przede wszystkim wsiąść za kierownicę będąc trzeźwym. Po drugie ściągnąć nogę z gazu, bo to wciąż najczęstsza przyczyna wypadków. Po trzecie wystrzegać się ryzykownych manewrów - wyprzedzania, które w wielu sytuacjach są złym wyborem i zagrażają życiu. Warto zadbać o stan techniczny pojazdu, którego przegląd jest wskazany nie tylko podczas corocznych badań ale także podczas dalekich wypraw na rodzinne groby. No i zapoznanie się z trasą alternatywną, co może uniknąć konieczności stania w tworzących się korkach. No i wreszcie wypoczynek. Z tym w ostatnich latach jest problem. Szybkie tempo życia, chęć zaoszczędzenia jednego dnia, powoduje, że wielu kierowców siada do auta bezpośrednio po zakończonej pracy. Zmęczony kierowca powoduje duże zagrożenie dla siebie i innych. Także tych najmłodszych pasażerów. Warto o tym pamiętać.

Pamiętajmy, że Dzień Wszystkich Świętych, to również czas wzmożonego ruchu pieszych, przede wszystkim w okolicach cmentarzy. Pośpiech i chęć zaoszczędzenia czasu, często sprawiają, że zapominamy o bezpieczeństwie naszym i innych. Niestety brak ostrożności może prowadzić do tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Na niebezpieczeństwo szczególnie narażeni są piesi i rowerzyści. Wcześniej zapadający zmrok sprawia, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, w ciemnym ubraniu są dla kierowcy praktycznie niewidoczny. W takich warunkach kierujący dostrzegą pieszego, czy rowerzystę w ostatniej chwili i najczęściej jest już za późno na reakcję i uniknięcie potrącenia. Wielu tragediom można by zapobiec, gdyby osoby te miał choćby mały element odblaskowy.

Zróbmy wszystko, aby działania „ Bezpieczny Dzień Wszystkich Świętych 2022” przeszły do historii jako rzeczywiście bezpieczne. Praca policjantów w ramach tegorocznej akcji rozpoczęła się 28 października i potrwa do 2 listopada.