Policjanci z Komisariatu III Policji w Zabrzu doprowadzili do aresztowania dwóch 33-latków. Każdy z nich odpowie za przestępstwo znęcania się. Grozi im za to do 5 lat pozbawienia wolności.
W ostatnim czasie policjanci z Komisariatu III Policji w Zabrzu prowadzili dwie sprawy dotyczące przemocy domowej. W obydwu przypadkach sprawcami byli mężczyźni w wieku 33-lat, a stosowana przez nich przemoc miała charakter psychiczny i fizyczny. Pierwszy z nich od 3 miesięcy znęcał się nad swoją 65-letnią matką. Drugi od 10 lat znęcał się nad 33-letnią żoną. Po przyjęciu zawiadomienia o przestępstwie postępowanie policjantów był jednakowe obydwu przypadkach. Szybkie zebranie materiału dowodowego i odizolowanie podejrzanych od ofiar. Na wniosek śledczych w obydwóch przypadkach zastosowano najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
Jesteś świadkiem przemocy w rodzinie? Chcesz to zgłosić, ale nie wiesz jak? Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie, nie bądź obojętny – zareaguj. Powiadom służby, które przeciwdziałają przemocy w rodzinie lub porozmawiaj z osobą dotkniętą przemocą i przekonaj ją, żeby szukała pomocy. Jeśli w związku z przemocą w rodzinie zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka, niezależnie od zawiadomienia służb, zgłoś ten przypadek do sądu rodzinnego.
Czym jest przemoc w rodzinie?
Przemoc w rodzinie to każde celowe działanie lub brak działania, na przykład zaniedbywanie, które powodują krzywdę i cierpienie fizyczne albo psychiczne członka rodziny. Sprawca przemocy wykorzystuje przewagę nad ofiarą i narusza jej podstawowe prawa, takie jak godność, wolność i nietykalność cielesna.
Formy przemocy:
- przemoc fizyczna – jeśli ktoś kogoś bije, popycha, szarpie, kopie, dusi,
- przemoc psychiczna – jeśli ktoś kogoś obraża, wyzywa, poniża, nie pozwala na kontakt z bliskimi, kontroluje czyjeś działania, stale krytykuje,
- przemoc seksualna – jeśli ktoś kogoś molestuje, zmusza do współżycia lub jakichkolwiek innych zachowań seksualnych,
- inne zachowania – na przykład jeśli ktoś pozbawia kogoś opieki, której potrzebuje, zmusza do picia alkoholu, brania narkotyków.
Ofiarą przemocy w rodzinie może być każdy – dziecko, osoba z niepełnosprawnościami, małżonek, partner, osoba starsza.
Zawiadom policję
Kiedy wezwać policję
Jeśli czujesz, że czyjeś bezpieczeństwo jest zagrożone – nie zastanawiaj się – natychmiast wezwij policję.
Pod jaki numer dzwonić
- 112 – ogólny numer alarmowy. Pracownik numeru przekieruje twoje zgłoszenie do odpowiednich służb ratunkowych – policji, straży pożarnej lub pogotowia ratunkowego,
- 997 – numer alarmowy policji. Zadzwonisz do najbliższej jednostki.
Numery alarmowe 112 i 997 są czynne całą dobę.
Co zrobi policja
Gdy policja przyjedzie, w zależności od sytuacji, może:
- zatrzymać osobę, która stosuje przemoc – jeśli popełniła przestępstwo lub jest obawa, że je popełni,
- zabezpieczyć ślady i dowody przestępstwa,
- rozpocząć procedurę Niebieskie Karty.
Niebieska Karta to procedura, podczas której osoby z różnych instytucji publicznych współpracują ze sobą, aby pomóc osobie dotkniętej przemocą w rodzinie. W skład specjalnego zespołu wchodzą, między innymi policjant, psycholog, lekarz, pracownik społeczny. Zespół ten przygotowuje plan pomocy pokrzywdzonej osobie, wspiera ją i dba o jej bezpieczeństwo.