Jedna tkanina drugiej nie jest równa. Struktura i gęstość splotu włókien definiuje jak należy je pielęgnować, dlatego inaczej zabierzemy się za odświeżanie i prasowanie cienkiej bawełny, a inaczej jeansu. Głównym czynnikiem ryzyka jest temperatura stopy żelazka. Jeżeli będzie ona zbyt wysoka, może bezpowrotnie przypalić ubranie, przez co nie będzie się ono już nadawało do noszenia.
Powołują się na ranking-zelazek.pl/zelazko-parowe/, podczas prasowania warto pamiętać o poniższych aspektach:
1. Sprawdź metki na lewej stronie ubrań. Podają one podstawowe informacje, jak prać dane ubranie – czy w pralce czy ręcznie oraz w jak wysokiej temperaturze je prasować.
2. Ustaw temperaturę stopy według metki. Wtedy zacznij prasować ubranie od małego, najmniej widocznego elementu, aby upewnić się, że temperatura nie jest za wysoka, a ubranie nie jest przypalane.
3. Pamiętaj o podkładce – warto skorzystać z deski do prasowania, ponieważ odbije ona ciepło, przez co mocniej ono wniknie w tkaninę.
4. Prasuj na „lewej” stronie - jeśli masz ubrania, które muszą być prasowane z obu stron, prasuj najpierw jedną stronę, a następnie odwróć ubranie i prasuj drugą stronę, a następnie pozwól mu ochłonąć.
5. Rozpocznij pielęgnację od największych powierzchni - zacznij od prasowania dużych elementów, takich jak plecy i rękawy. Pamiętaj, żeby unikać prasowania guzików, zamków i innych ozdób.
6. Użyj odpowiedniej siły - nie naciskaj zbyt mocno, aby uniknąć zgniotów i kolejnych zahaczeń na materiale. Jednocześnie nie przyciskaj zbyt delikatnie, gdyż wtedy nie usuniesz wszystkich zmarszczek.
Czego unikać podczas prasowania?
Prasowanie to czynność wymagająca uwagi i ostrożności. Warto unikać niektórych działań, aby uniknąć niepotrzebnego uszkodzenia odzieży lub żelazka oraz zapewnić sobie najlepsze wyniki prasowania.
1. Nie zostawiaj żelazka bez nadzoru - może to spowodować przypalenie tkaniny a w najgorszym wypadku pożar w domu.
2. Nie prasuj ubrań bezpośrednio na ciele - to może spowodować poparzenia.
3. Unikaj prasowania tkanin z plamami - te plamy mogą ulec utrwaleniu pod wpływem wysokiej temperatury lub rozciągnięte na większą powierzchnię.
4. Nie prasuj tkanin syntetycznych bezpośrednio - zamiast tego użyj kawałka tkaniny bawełnianej lub lnianej jako warstwy ochronnej, oddzielającej delikatną tkaninę od stopy żelazka.
5. Nie prasuj żelazkiem zbyt mocno - to może spowodować powstawanie zagnieceń na tkaninie.
6. Unikaj prasowania mokrych ubrań - to może prowadzić do przepalenia tkaniny.
7. Nie prasuj guzików bezpośrednio - zamiast tego prasuj je z drugiej strony lub użyj specjalnej osłony, by uniknąć kolejnych zagnieceń i porysowania stopy żelazka.