Nawet 5 lat więzienia grozi 50-latkowi podejrzanemu o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad swoją 74-letnią matką i bratem. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów z komisariatu trzeciego. Na wniosek śledczych Sąd Rejonowy w Zabrzu zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Od ponad dwóch lat trwał koszmar w jednym z mieszkań w dzielnicy Zaborze, gdzie mieszkała 74-latka wraz z dwoma synami. Młodszy z synów 45-latek nigdzie nie pracował i od dłuższego czasu nadużywał alkoholu, pod którego wpływem stawał się agresywny. Znieważał swoją matkę, a podczas pijackich awantur dopuszczał się rękoczynów. W trakcie pijackich ekscesów 45-latek swoją agresję kierował też wobec swojego 50-letniego brata. Podczas jednej z awantur oblał go nawet gorącym olejem. Wszystko działo się w czterech ścianach mieszkania, a pokrzywdzeni z racji na swój wiek nie potrafili sami poradzić sobie z tą sytuacją. W ubiegłym tygodniu do policjantów z zabrzańskiej trójki dotarła informacja o sytuacji, w jakiej znalazła się 74-latka i jej starszy syn. Policjanci przyjrzeli się tej sprawie i zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie 45-latkowi zarzutów.

Mężczyzna został doprowadzony do prokuratora, który przedstawił mu zarzuty znęcania się psychicznego i fizycznego nad swoją matką oraz znęcania fizycznego nad bratem. Decyzją sądu zastosowano wobec niego środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Przypominamy, że zgodnie z kodeksem karnym, kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą, lub nad inną osobą pozostającą w stałym, lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jesteś świadkiem przemocy w rodzinie? Chcesz to zgłosić, ale nie wiesz jak? Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie, nie bądź obojętny – zareaguj. Powiadom służby, które przeciwdziałają przemocy w rodzinie lub porozmawiaj z osobą dotkniętą przemocą i przekonaj ją, żeby szukała pomocy. Jeśli w związku z przemocą w rodzinie zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka, niezależnie od zawiadomienia służb, zgłoś ten przypadek do sądu rodzinnego.

Czym jest przemoc w rodzinie?

Przemoc w rodzinie to każde celowe działanie lub brak działania, na przykład zaniedbywanie, które powodują krzywdę i cierpienie fizyczne albo psychiczne członka rodziny. Sprawca przemocy wykorzystuje przewagę nad ofiarą i narusza jej podstawowe prawa, takie jak godność, wolność i nietykalność cielesna.

Formy przemocy:

  • przemoc fizyczna – jeśli ktoś kogoś bije, popycha, szarpie, kopie, dusi,
  • przemoc psychiczna – jeśli ktoś kogoś obraża, wyzywa, poniża, nie pozwala na kontakt z bliskimi, kontroluje czyjeś działania, stale krytykuje,
  • przemoc seksualna – jeśli ktoś kogoś molestuje, zmusza do współżycia lub jakichkolwiek innych zachowań seksualnych,
  • inne zachowania – na przykład jeśli ktoś pozbawia kogoś opieki, której potrzebuje, zmusza do picia alkoholu, brania narkotyków.

Ofiarą przemocy w rodzinie może być każdy – dziecko, osoba z niepełnosprawnościami, małżonek, partner, osoba starsza.

Kiedy wezwać policję

Jeśli czujesz, że czyjeś bezpieczeństwo jest zagrożone – nie zastanawiaj się – natychmiast wezwij policję.

Pod jaki numer dzwonić

  • 112 – ogólny numer alarmowy. Pracownik numeru przekieruje twoje zgłoszenie do odpowiednich służb ratunkowych – policji, straży pożarnej lub pogotowia ratunkowego,
  • 997 – numer alarmowy policji. Zadzwonisz do najbliższej jednostki.

Numery alarmowe 112 i 997 są czynne całą dobę.

Co zrobi policja

Gdy policja przyjedzie, w zależności od sytuacji, może:

  • zatrzymać osobę, która stosuje przemoc – jeśli popełniła przestępstwo lub jest obawa, że je popełni,
  • zabezpieczyć ślady i dowody przestępstwa,
  • rozpocząć procedurę Niebieskie Karty.

Niebieska Karta to procedura, podczas której osoby z różnych instytucji publicznych współpracują ze sobą, aby pomóc osobie dotkniętej przemocą w rodzinie. W skład specjalnego zespołu wchodzą, między innymi policjant, psycholog, lekarz, pracownik społeczny. Zespół ten przygotowuje plan pomocy pokrzywdzonej osobie, wspiera ją i dba o jej bezpieczeństwo.