kolorowy baner z nazwą wydarzenia

26. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL RYSOWANIA W ZABRZU
2 CZERWCA 2023, od godz. 10.00

Hala MOSiR w Zabrzu, ul. J. Matejki 6

Międzynarodowy Festiwal Rysowania to otwarty konkurs rysowania z natury, w którym uczestniczą osoby od lat 2 do lat 100. W każdej edycji festiwalu udział brało około tysiąca osób, a były i takie edycje, w których liczba uczestników wynosiła tysiąc dwieście. Festiwal odbywa się w największej hali sportowej Zabrza w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ulicy J. Matejki 6.

Zadaniem uczestników podzielonych na osiem kategorii wiekowych jest wykonanie rysunku postaci ludzkiej z natury w dowolnej technice rysunkowej, na wybranym przez uczestnika podobraziu i formacie. Rysującym pozują ucharakteryzowani tematycznie modele z zaprzyjaźnionych zabrzańskich szkół. Pracy twórczej uczestników festiwalu towarzyszy grana na żywo muzyka.

Każda edycja festiwalu ma swój temat np. „Teatr”, „Europa – nasz wspólny dom”, „Śląsk węglem rysowany”, „95 lat Zabrza”, „100 odcieni Zabrza”. W bieżącym roku tematem przewodnim 26 Międzynarodowego Festiwalu Rysowania są „Ikony”. Rok 2023 jest rokiem setnych urodzin wybitnego malarza, rysownika i scenografa, mistrza współczesnych ikon Jerzego Nowosielskiego, dla którego twórczość to nieustanne balansowanie pomiędzy sacrum a profanum w poszukiwaniu mistycyzmu w życiu codziennym. Podążając śladami mistrza zachęcamy uczestników festiwalu do wyrysowania swoich ikon inspirowanych tradycją, historią oraz kulturą.

Chęć skonfrontowania własnych umiejętności, indywidualnej ekspresji z innymi uczestnikami festiwalu, spontaniczność wypowiedzi, użycie bogatych środków plastycznego wyrazu, kreacja i indywidualny styl sprawiają, że atmosfera tego artystycznego spotkania jest niepowtarzalna, a rysunki, które tu powstają są niezwykłe.

Prace festiwalowe są oceniane przez jurorów – rektora i nauczycieli akademickich katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Jury przyznaje nagrodę główną – Grand Prix oraz pierwsze, drugie, trzecie nagrody w każdej kategorii wiekowej, a także wyróżnienia.

Jesienią odbywa się wernisaż wystawy prac powstałych na festiwalu, podczas którego następuje wręczenie nagród. Prezentowana wystawa świadczy o wysokim poziomie i różnorodności rysunków.

Każdy Międzynarodowy Festiwal Rysowania to „Święto Rysunku”, które na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych na Śląsku. Potwierdzaniem tego jest cytat Prezydent miasta Zabrze Pani Małgorzaty Mańki – Szulik: „Zabrze na ten dzień staje się światową stolicą rysunku”.

Kategorie wiekowe uczestników festiwalu:

1. kategoria – bez ograniczeń – szkoły specjalne,
2. kategoria – od 3 do 6 lat – przedszkola,
3. kategoria – szkoły podstawowe kl. I-IV,
4. kategoria – szkoły podstawowe kl. V-VIII,
5. kategoria – szkoły ponadpodstawowe i ponadgimnazjalne,
6. kategoria – szkoły plastyczne,
7. kategoria – od 20 do 25 lat – szkoły wyższe,
8. kategoria – od 26 do 100 lat

Przepisy dotyczące prac

  • Konkurs polega na wykonaniu rysunkowego studium postaci ludzkiej z natury.
  • Praca musi zostać wykonana dowolną techniką rysunkową, na dowolnym podobraziu (karton, papier lub inne) o formacie nieprzekraczającym B1(100×70).
  • Prace wykonane węglem należy zabezpieczyć fiksatywą.
  • Ze względu na nawierzchnię w obiekcie wprowadza się zakaz używania farb i tuszu.
  • Autorzy pracują indywidualnie.
  • Prace uczestników Festiwalu nie mogą w żadnej swojej części stanowić plagiatu, być kopią lub fragmentem jakichkolwiek innej pracy. Nie mogą być to także prace, które były publikowane
    w mediach lub brały udział w innych konkursach.
  • Każda oddana praca powinna zawierać (zapisane na odwrocie dużymi literami) następujące dane: imię i nazwisko autora, wiek, nazwę, adres i telefon szkoły lub placówki.
  • Zgłoszenie udziału do festiwalu jest jednoznaczne z akceptacją na przetwarzanie danych osobowych uczestników konkursu (imię, nazwisko, wiek, szkoła) w celu organizacji i właściwego przebiegu wydarzenia oraz archiwizacji koniecznych dokumentów dot. festiwalu.
  • Organizator zastrzega sobie prawo do dyskwalifikowania prac niespełniających wymienionych wyżej wymogó

Bilet wstępu na Festiwal w cenie 10 zł można nabyć w kasie MOSiR bezpośrednio przed imprezą - wstęp wolny dla uczniów szkół specjalnych, osób niepełnosprawnych i wychowanków domów dziecka.

Organizatorzy: Miasto Zabrze, Zespół Szkół nr 18 w Zabrzu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji
w Zabrzu, Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu


Patronat honorowy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydent Miasta Zabrze Pani Małgorzata Mańka-Szulik


Szczegóły, regulamin oraz zapisy dostępne są pod adresem:

www.zs18.zabrze.pl