Zielony nalot na elewacji budynku to prawdziwy koszmar dla właścicieli. Nie tylko psuje wygląd, ale także może uszkodzić tynk. Jeśli nie chcesz niszczyć wieloletniej pracy w utrzymaniu swojego domu, koniecznie musisz pozbyć się glonów. Jak tego dokonać? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Glony na elewacji? Spraw, że staną się przeszłością!

Przyczyny pojawiania się glonów na elewacji – poznaj wroga

Jednym z głównych powodów występowania glonów na ścianach budynków jest wilgotność. Wysoka wilgotność powietrza, zwłaszcza w czasie opadów deszczu, sprzyja rozwojowi zielonego nalotu. Jeśli twój dom znajduje się w pobliżu lasu lub akwenów wodnych, istnieje większe ryzyko pojawienia się glonów na elewacji. Niekiedy mogą również wynikać z błędów podczas remontów.

Zielony nalot najczęściej pojawia się na północnej i zachodniej stronie budynku. Ważna jest również specyfika użytego tynku. Tynki o większej nasiąkliwości są bardziej podatne na zabrudzenia. Przykładem takich tynków są tynki mineralne. Tynki akrylowe, silikatowe i silikonowe są bardziej odporne na rozwój glonów. Na gładkich elewacjach glony i inne zabrudzenia pojawiają się rzadziej.

Usuwanie glonów z elewacji za pomocą myjki ciśnieniowej

Kiedy zauważysz pojawienie się glonów na elewacji, nie zwlekaj, tylko podjęcie działań. Im szybciej się ich pozbędziesz, tym lepiej. Usuwanie zielonego nalotu odbywa się zazwyczaj w trzech etapach. Na początku usuń wierzchnią warstwę glonów. Możesz to zrobić delikatnie zeskrobując ją szpachelką lub spłukując strumieniem wody z myjki ciśnieniowej. Pamiętaj jednak, aby dobrać odpowiednie parametry urządzenia. Zbyt wysokie ciśnienie może uszkodzić tynk lub usunąć słabsze warstwy farby. Przed przystąpieniem do czyszczenia, przeprowadź próbę na niewielkim fragmencie elewacji. Jeśli coś pójdzie nie tak, zawsze można zamaskować niedoskonałości tynku.

Podczas korzystania z myjki ciśnieniowej, zwróć uwagę, aby woda nie rozpryskiwała się na inne części budynku. W przeciwnym razie możesz przenieść zarodniki i komórki glonów na obszary wolne od infekcji. Czyszczenie elewacji z glonów najlepiej przeprowadzać w suchy i ciepły dzień, aby woda, która przedostaje się w podłoże, szybko odparowała.

Chemiczne środki do czyszczenia elewacji z glonów – poznaj sprzymierzeńców

Mechaniczne czyszczenie elewacji pomoże usunąć zielony nalot, ale nie zwalczy zarodników zagnieżdżonych w tynku. Aby skutecznie je zniszczyć, warto sięgnąć po specjalne preparaty chemiczne. Takie środki często stosuje się również w przypadku mchów, grzybów i porostów. Wiele z dostępnych na rynku produktów chemicznych zawiera silnie alkaliczne związki nieorganiczne z chloru lub organiczne zasady amoniowe.

Czyszczące preparaty nieorganiczne

Preparaty nieorganiczne działają mocniej i mają intensywniejszy zapach. Przed użyciem zaleca się przeprowadzenie próby na małej części elewacji, ponieważ tego rodzaju środki mogą powodować odbarwienia. Pozostaw preparat na elewacji przez 20-30 minut, a następnie spłucz wodą (aby zmniejszyć zasadowość podłoża).

Zauważysz, że teraz glony łatwo "odchodzą" od elewacji. Wystarczy spłukać pozostałości przy użyciu myjki ciśnieniowej. Następnie można powtórzyć zabieg i ponownie umyć ścianę.

Czyszczące preparaty organiczne

Preparaty organiczne są mniej agresywne niż preparaty nieorganiczne. Po nałożeniu na elewację można je tam pozostawić. Ryzyko wystąpienia odbarwień jest minimalne, więc nie trzeba przeprowadzać ostatniego płukania wodą (po ponownym nałożeniu preparatu).

Glony potrafią uprzykrzyć życie i zrujnować wygląd nawet najpiękniejszej elewacji. Nie odkładaj usuwania ich na później. Zielony nalot to nie tylko kwestia estetyki - może też trwale uszkodzić tynk.

Jeśli samodzielne pozbycie się glonów sprawia ci trudność, zdecyduj się na skorzystanie z usług profesjonalistów. Posiadają oni odpowiednie sprzęty i duże doświadczenie w zakresie stosowania środków chemicznych. Masz gwarancję, że oczyszczą elewację Twojej nieruchomości, nie powodując żadnych uszkodzeń.

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://www.elevatio.pl/mycie-elewacji-z-glonow