Strzemiona — jeden z podstawowych elementów wyposażenia jeździeckiego, który często jest niedoceniany nawet przez profesjonalistów. Nie da się ukryć, że sama tematyka strzemion nie jest zbyt zawiła i skomplikowana. Zwykle są to niewielkie, metalowe elementy uzupełnione kompozytami z tworzyw sztucznych, które zapewniają dodatkowe miejsce na odpoczynek stóp podczas jazdy konnej. Jednak wybór strzemion oraz funkcja, jaką mają one spełniać, jest znacznie bardziej skomplikowana. Czy więc dokładnie są strzemiona i co tak naprawdę warto o nich wiedzieć?

Czym są strzemiona i co warto o nich wiedzieć?

Czym są strzemiona jeździeckie?

Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, strzemiona są jednym z najważniejszych i jednocześnie standardowych elementów wyposażenia każdego zestawu jeździeckiego. Tak naprawdę wielu jeźdźców podchodzi dość lekkomyślnie do ich wyboru, zapominając o tym, że poszczególne modele mogą różnić się między sobą konkretnymi parametrami, które będą wpływały zarówno na komfort konia jak i samego jeźdźca.

Strzemiona mają za zadanie ułatwić dosiadanie i zsiadanie z konia, a także zapewnić stopom dodatkowe miejsce do wypoczynku już w trakcie jazdy. Konstrukcja strzemion jest jednak wyjątkowo prosta. Posiadają one metalowy stelaż, najczęściej wykonany z materiałów odpornych na korozję. Uzupełnione są one antypoślizgowymi wkładkami, co ma zapewnić jeźdźcom jeszcze większe bezpieczeństwo i wygodę.

Co ciekawe, strzemiona pełnią jeszcze jedną, niezwykle ważną funkcję, a mianowicie pozwalają stabilnie utrzymać się w siodle. Zapewniają możliwość wykonania prawidłowego dosiadu konia, a jednocześnie ułatwiają posługiwanie się innymi, często bardziej wymagającymi, pomocami jeździeckimi.

Kiedy powstały pierwsze strzemiona?

Wydaje się, że jazda konna jest jednym z tych sportów, który istniał praktycznie od zawsze. Okazuje się jednak, że pierwsze wzmianki o istnieniu strzemion wydają się być jeszcze starsze.

Niektóre źródła podają, że pierwowzory tych akcesoriów jeździeckich powstały już w latach przed naszą erą. Oczywiście daleko im było do ideałów, jednak jak na pierwsze, prymitywne warunki i ograniczone możliwości, nie można było im nic zarzucić.

Strzemiona dawniej przybierały jedynie formę haków lub pętli, które swobodnie zwisały po bokach siodeł. Niemniej jednak już wtedy strzemiona projektowane były w taki sposób, by pomagać pierwszym jeźdźcom, a także zbytnio nie obciążać zwierzęcia.

Z biegiem kolejnych lat, a także z coraz większą popularyzacją jeździectwa, strzemiona rozwijały się i doskonaliły w każdym calu. Oczywiście wpływ na to miał dostęp do coraz to bardziej nowoczesnych technologii oraz zasobów, a także lepsze rozumienie potrzeb jeźdźca oraz konia, które przecież w tym momencie są najważniejsze.

Obecne strzemiona są praktycznie tworem doskonałym. Wyróżniają się one swoją niewielką wagą, dzięki czemu nie obciążają konia, a także zastosowany jest w nich szereg udogodnień, który z kolei wpływa na komfort samego jeźdźca. Co więcej, obecnie produkowane strzemiona, podobnie jak i inne akcesoria jeździeckie, wyróżniają się także ponadprzeciętną estetyką.

Jak dobrać idealne strzemiona?

Wybór idealnie dobranych i dopasowanych strzemion to wygoda zarówno dla jeźdźca jak i dla konia. W praktyce oznacza to, że każdy powinien z zaangażowaniem i odpowiednią wiedzą podejść do ich zakupu.

W pierwszej kolejności konieczne jest uwzględnienie wagi tych akcesoriów, która nie powinna przekraczać 700 gram. Oczywiście w sklepach można znaleźć i takie modele, których łączna waga wynosi jedynie 400 gram. Im lżejsze strzemiona, tym mniejsze obciążenie konia, co z pewnością wpłynie na zwierzę korzystnie.

Ważne jest także, by dopasować strzemiona idealnie do anatomii stopy jeźdźcy. W tym wypadku warto więc uwzględnić ich szerokość, która będzie różna w zależności, chociażby od wieku. Węższe strzemiona polecane są najmłodszym, a szersze — analogicznie — dedykowane są osobom dorosłym. Ważne jest również to, by przed zakupem, postarać się włożyć stopę w strzemię i sprawdzić, czy może ona swobodnie wsunąć i wysunąć się z otworu. Dzięki temu jeździec będzie miał pewność wyboru najlepszego dla siebie rozwiązania.

Finalną kwestią jest także sposób wykonania tych akcesoriów jeździeckich. Najlepsze strzemiona będą wykonane z wysokiej jakości stopów metali, które będą odporne na zarysowania, pęknięcia, a także niszczycielskie działanie korozji. Ważne jest także to, by były one wyposażone we wkładkę antypoślizgową, wykonaną z tworzyw skutecznie amortyzujących różnorodne wstrząsy. Będzie to gwarancją najwyższego komfortu jeźdźcy.

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://slaskisalonjezdziecki.pl/kategorie/dla-konia/siodla-i-akcesoria/strzemiona/