Jeśli zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła, z pewnością interesuje Cię rzeczywista efektywność tego urządzenia. To kluczowy czynnik decydujący o tym, czy inwestycja się opłaca. W tym artykule wyjaśnimy, od czego zależy efektywność pompy i co zrobić, żeby maksymalnie wykorzystać jej możliwości.
Efektywność energetyczna a typ i parametry pompy ciepła
Efektywność pompy ciepła zależy między innymi od typu urządzenia i deklarowanego przez producenta współczynnika COP (Coefficient of Performance). Określa on stosunek ilości uzyskanej energii cieplnej do ilości pobranej energii elektrycznej. Im wyższy COP, tym lepiej – oznacza to, że pompa wyprodukuje więcej energii cieplnej, zachowując niskie zużycie prądu.
Duże znaczenie ma także fakt, z jakiego źródła i w jakich warunkach pobierana jest energia cieplna. Porównując pompy gruntowe i jednostki powietrze-woda, można zauważyć pewien aspekt wpływający na ich efektywność, mianowicie stabilność dolnego źródła.
- Pompy ciepła powietrze-woda wykorzystują ciepło z powietrza zewnętrznego. Ich efektywność może być zmienna, ponieważ zależy od temperatury zewnętrznej. Gdy temperatura za oknem jest ekstremalnie niska, wydajność energetyczna pompy może spadać.
- Pompy ciepła solanka-woda czerpią ciepło z gruntu, korzystając z systemu rur umieszczonych pod ziemią, w którym krąży solanka (roztwór glikolu i wody). Ziemia na odpowiedniej głębokości utrzymuje stosunkowo stałą temperaturę przez cały rok, co sprawia, że pompy te nie są tak wrażliwe na wahania temperatury zewnętrznej i zachowują wysoką efektywność przez cały czas.
Chociaż pompy solanka-woda zazwyczaj oferują wyższą efektywność oznaczaną jako COP, urządzenia typu powietrze-woda są tańsze i powszechnie stosowane w budownictwie jednorodzinnym. Najlepsi producenci na rynku oferują pompy powietrze-woda, które efektywnie ogrzeją nawet duży dom jednorodzinny i zbiornik c.w.u. Do grona tych producentów należy marka Stiebel Eltron.
Każda pompa ciepła oferowana przez Stiebel Eltron spełnia wysokie wymagania budownictwa ekologicznego i pasywnego. Wybierając te niezawodne urządzenia, masz gwarancję, że korzystasz z efektywnego i energooszczędnego systemu grzewczego, który jest w 100% przyjazny dla środowiska.
Prawidłowa instalacja pozwala uzyskać wyższą wydajność pompy
Drugim istotnym czynnikiem wpływającym na efektywność energetyczną pompy ciepła, jest sposób instalacji. Prawidłowy montaż obejmuje dobór odpowiedniego urządzenia i jego lokalizacji, a także poprawną integrację z dolnym źródłem ciepła. Poniżej wyjaśniamy, jak ważne są te kwestie.
- Dobór odpowiedniego rozmiaru i typu pompy ciepła do specyfiki budynku. Pompa o zbyt małej mocy nie będzie w stanie efektywnie ogrzać budynku i może przedwcześnie się zużyć, z kolei zbyt mocna jednostka zużyje więcej prądu, co zwiększy koszty eksploatacji.
- Optymalne umiejscowienie. Pompa ciepła musi być zainstalowana w miejscu, w którym może efektywnie pozyskiwać lub oddawać ciepło. Jest to szczególnie ważne w przypadku urządzeń typu powietrze-woda.
- Profesjonalny montaż. Niewłaściwie przeprowadzone prace instalacyjne mogą prowadzić do powstania nieszczelności, nieefektywnego przepływu ciepła, a w skrajnych przypadkach – do uszkodzenia pompy. Dlatego instalację należy zlecić doświadczonemu specjaliście.
Ogromne znaczenie regularnej konserwacji
Prawidłowa instalacja pompy ciepła to jeszcze nie wszystko. W miarę upływu czasu na znaczeniu zyskuje regularna konserwacja urządzenia. Obejmuje ona czynności kontrolne, przeglądy i szybką naprawę ewentualnych usterek. Dlaczego jest ona tak ważna?
Regularne przeglądy i czyszczenie kluczowych podzespołów, szczególnie jednostek montowanych na zewnątrz, przedłuża żywotność pompy i korzystnie wpływa na jej efektywność. Okresowy serwis zlecony profesjonalnej firmie może zapobiec potencjalnym awariom.
W czasie przeglądów specjalista może sprawdzić, a w razie potrzeby także skorygować, ustawienia pompy, m.in. zadaną temperaturę czy ciśnienie w obiegu. Takie czynności, z pozoru nieistotne, w rzeczywistości pomagają utrzymać optymalną efektywność systemu grzewczego. Pamiętaj, że wczesne wykrywanie i naprawa drobnych problemów zapobiega większym i bardziej kosztownym awariom. Dlatego warto regularnie serwisować pompę ciepła.
Wybierz urządzenie o wysokiej efektywności i ciesz się komfortem przez cały rok
Jak wynika z doświadczeń wielu użytkowników, efektywność pompy ciepła zależy od jej parametrów technicznych, sposobu instalacji oraz regularności w zakresie przeglądów i konserwacji. Jeśli wybierzesz wydajne urządzenia marki Stiebel Eltron, a montaż postanowisz powierzyć specjalistom, będziesz mógł spać spokojnie! W Twoim domu znajdzie się niezawodna pompa ciepła, która zapewni komfort termiczny przez cały rok.