Mieszkaniec Zabrza stracił 4000 zł kupując telefon przez internet
37-letni mężczyzna z Zabrza padł ofiarą oszustwa internetowego, tracąc 4000 złotych na zakupie telefonu. Pomimo ostrzeżeń ze strony banku, kontynuował transakcję, co zakończyło się otrzymaniem pustego pudełka zamiast zamówionego urządzenia.
  1. Zakup telefonu przez internet za 4000 złotych.
  2. Bank poinformował o podejrzanym numerze konta.
  3. Mężczyzna zignorował ostrzeżenie i przelał pieniądze na inny rachunek.
  4. Otrzymał puste pudełko i zgłosił sprawę na policję.

Osoba zamieszkała w Zabrzu postanowiła kupić telefon komórkowy przez internet, przeglądając popularne portale sprzedażowe. Znalazł ofertę, która wydawała się atrakcyjna – telefon znanej marki za 4000 złotych. Jednak już na etapie płatności pojawiły się pierwsze sygnały ostrzegawcze.

Bank, który obsługiwał transakcję, zablokował próbę przelania pieniędzy, informując, że podany numer konta może być wykorzystywany do oszustwa. Mimo to, mężczyzna nie zrezygnował z zakupu i poprosił sprzedającego o podanie innego rachunku bankowego. Po przelaniu pieniędzy na nowy numer, zamiast telefonu, otrzymał jedynie puste pudełko.

Dopiero po tym incydencie, 37-latek zdał sobie sprawę, że padł ofiarą oszustwa. Zgłosił sprawę na policję, która teraz prowadzi dochodzenie w tej sprawie. Policja apeluje do mieszkańców o zachowanie ostrożności przy zawieraniu transakcji przez internet.

Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które mogą pomóc uniknąć podobnych sytuacji:

  • Korzystaj tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych.
  • Sprawdzaj opinie i komentarze innych kupujących.
  • Weryfikuj, od kiedy sprzedający jest użytkownikiem danego portalu aukcyjnego lub prowadzi sklep internetowy.
  • Porównuj ceny u różnych sprzedawców i bądź ostrożny wobec "okazji cenowych".

Jeżeli już padłeś ofiarą oszustwa, niezwłocznie zgłoś to Policji. Przygotuj wydruki komputerowe dotyczące aukcji i korespondencji ze sprzedawcą, dokumenty bankowe potwierdzające przelew oraz numery telefonów, z których korzystał oszust. Powiadom również portal aukcyjny i swój bank.


Według informacji z: KMP w Zabrzu