Pozbądź się elektrośmieci – wrzuć je do czerwonego pojemnika
Masz w domu niepotrzebne urządzenia elektryczne? Teraz możesz je bezpiecznie i ekologicznie zutylizować, korzystając z czerwonych pojemników rozmieszczonych w całym mieście.
  1. Na ulicach miasta pojawiły się 24 czerwone pojemniki na elektrośmieci.
  2. Projekt realizowany jest przez MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko i AURAEKO.
  3. Możliwość bezpłatnego odbioru zużytego sprzętu od mieszkańców.
  4. Innowacyjna platforma edukacyjna dla uczniów i nauczycieli.

Na ulicach naszego miasta pojawiły się 24 charakterystyczne czerwone pojemniki przeznaczone na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie i tonery. Dzięki temu mieszkańcy mogą szybko, bezpiecznie i ekologicznie pozbyć się elektroodpadów.

Ogólnopolski projekt, realizowany wspólnie przez MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO, skierowany jest do miast powyżej 40 tysięcy mieszkańców. Projekt ma na celu maksymalne ułatwienie mieszkańcom pozbycia się niepotrzebnych urządzeń elektrycznych.

Liczba elektrośmieci rośnie z każdym rokiem. W 2019 roku na świecie wyprodukowano 53,6 miliona ton takich odpadów, a szacuje się, że do 2050 roku liczba ta przekroczy 120 milionów ton. Właśnie dlatego tak ważne jest, abyśmy wszyscy dbali o środowisko i oddawali elektroodpady w odpowiednie miejsca.

Integralną częścią projektu Elektryczne Śmieci jest innowacyjna platforma edukacyjna Szkolne Centrum Recyklingu. Na stronie dedykowanej uczniom, nauczycielom, rodzicom i pasjonatom można znaleźć gotowe scenariusze lekcji, bajki edukacyjne, filmy, prezentacje multimedialne oraz artykuły naukowe.

Dodatkowo, na terenie naszego miasta ruszyła usługa odbioru zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego bezpośrednio od mieszkańców. Usługa ta jest realizowana przez MB Recycling bez dodatkowych kosztów, a realizacja następuje maksymalnie do 72 godzin od zgłoszenia.

Aby legalnie pozbyć się elektroodpadów, mieszkańcy mogą skorzystać z różnych możliwości:

  • przy zakupie nowego sprzętu (na zasadzie 1:1);
  • w sklepach wielkopowierzchniowych (powyżej 400m2) bez konieczności kupowania nowego urządzenia – dotyczy to drobnego sprzętu;
  • podczas zbiórek organizowanych przez podmioty profesjonalnie zbierające zużyty sprzęt;
  • w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Cmentarnej 19F;
  • wrzucając mniejszy sprzęt do czerwonych pojemników rozmieszczonych w mieście.

Każdy mieszkaniec, wypełniając formularz zgłoszeniowy lub dzwoniąc na infolinię 572-102-102, może zgłosić chęć przekazania elektroodpadów.


Źródło: Urząd Miejski w Zabrzu