Jaką puszkę instalacyjną wybrać?

Jak większość osób wie, puszka instalacyjna stanowi jeden z najprostszych, a zarazem podstawowych elementów w instalacjach elektrycznych. Jednakże wybór odpowiedniej puszki nie jest prosty ani oczywisty, głównie z powodu szerokiej oferty dostępnej w różnych sklepach i hurtowniach. Jest to temat bardzo ciekawy i przydatny, zatem warto znać kryteria wyboru odpowiedniej puszki w konkretnych sytuacjach. Podstawowy podział puszek instalacyjnych obejmuje modele natynkowe, mocowane na ścianie, oraz podtynkowe, montowane w ścianie. Ten artykuł poświęcimy puszkom instalacyjnym montowanym w ścianie. Jak zatem wybrać odpowiednie modele? O czym warto szczególnie pamiętać?

Puszka do murowanych ścian czy GK?

Na wstępie warto zaznaczyć, że puszki instalacyjne podtynkowe można podzielić na dwa rodzaje, w zależności od materiału, z którego wykonana jest ściana, a co za tym idzie, od sposobu montażu puszki. Ściany z pustaków, cegły oraz podobnych materiałów wymagają wmurowania puszki, co wiąże się z użyciem gipsu, cementu lub różnych mas szpachlowych.

Jednakże ściany z płyty karton-gips są również powszechne, oferując szybki, łatwy i czysty montaż puszki. W tym przypadku montaż odbywa się przez przykręcenie puszki do ściany za pomocą specjalnych uchwytów.

Przy montażu puszki, którą można znaleźć na https://amper24.pl/kategoria/osprzet-laczeniowy należy zatem dostosować metodę do rodzaju ściany, która znajduje się w danym domu lub mieszkaniu.

Płytka czy głęboka puszka elektryczna?

Aby odpowiedzieć na pytanie o wybór odpowiedniej puszki, warto najpierw rozważyć, ile przewodów, złączek i innych elementów musi się w niej zmieścić. Często pod gniazdkiem czy łącznikiem instalowanym na puszce nie ma wielu elementów, co sprawia, że w większości przypadków wystarczająca będzie płytka puszka elektryczna.

Jednak zastosowanie głębszej puszki oferuje możliwość rozbudowy instalacji w przyszłości, na przykład przy decyzji o przekształceniu domu w inteligentny dom (smart house). Głębokie puszki często służą do instalacji dodatkowej elektroniki czy elementów automatyzacji budynku. Ponadto większa przestrzeń na montaż i łączenie przewodów może zwiększać jakość wykonania i wpływać na bezawaryjność instalacji elektrycznej.

Jakie puszki do montażu w ścianie?

Montaż puszki instalacyjnej w ścianie staje się prostszy i bardziej komfortowy, gdy wybierane są modele łączone. Użycie otwornicy ułatwia przygotowanie miejsca na ich osadzenie, a obróbka już zamontowanych puszek jest prostym i czystym zadaniem. Łatwiejsze staje się także dokonanie odpowiedniego zakupu, gdyż nie ma potrzeby precyzyjnego liczenia ilości i rodzajów puszek. Wystarczy zakupić większą liczbę pojedynczych puszek łączonych, które można później dowolnie wykorzystać.

System łączeniowy działa na zasadzie zakliku, co umożliwia łatwe łączenie puszki z puszką przez specjalny „komin”, przez który później przechodzą przewody. W przypadku użycia puszki jako elementu pojedynczego lub ostatniego w połączeniu, „komin” można bez trudu odciąć. Puszka łączona zawiera również liczne wytłoczenia, które można wyciąć w zależności od potrzeb i przez które przeprowadzane są przewody wychodzące z tynku.