
Odkryj Zabrze na nowo! Niezwykłe wydarzenia związane z przemysłowym dziedzictwem miasta czekają na mieszkańców!
- Spotkania autorskie w Zabrzu – historia Górnego Śląska na wyciągnięcie ręki
- Zabierz znajomych na historyczne spacery po Zabrzu!
Spotkania autorskie w Zabrzu – historia Górnego Śląska na wyciągnięcie ręki
Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zaprasza do udziału w wyjątkowym projekcie „Reymont – reaktywacja”, który ma na celu odkrycie fascynującej historii miasta. W ramach tego przedsięwzięcia, od marca do czerwca, odbędą się cztery spotkania autorskie pod hasłem „Saga zabrzańskiego przemysłu”. To doskonała okazja, aby poznać autorów, którzy z pasją opowiadają o Górnym Śląsku i jego bogatej przeszłości.
W programie znalazły się następujące wydarzenia:
- 20 marca 2025 r., godz. 17.00 – Gabriela Kańtor, „Śląski Kopciuszek – opowieść o Joannie Gryzik”Miejsce: MBP Filia nr 9 (Zabrze, ul. I. Paderewskiego 35)
- 10 kwietnia 2025 r., godz. 18.00 – Beata Piecha-van Schagen, „Robotnicze osiedla patronackie”Miejsce: Centrum Usług Społecznych (Zabrze, ul. P. Stalmacha 7)
- 7 maja 2025 r., godz. 18.00 – Arkadiusz Kuzio-Podrucki, „Przemysłowi magnaci w Zabrzu”Miejsce: Urząd Miejski w Zabrzu, Sala Historyczna (Zabrze, ul. Z. Religi 1)
- 5 czerwca 2025 r., godz. 18.00 – Beata i Paweł Pomykalscy, „Górnośląscy potentaci – dziedzictwo w naszych miastach”Miejsce: Muzeum Górnictwa Węglowego (Zabrze, ul. 3-go Maja 19)
Zabierz znajomych na historyczne spacery po Zabrzu!
Dla tych, którzy pragną aktywnie spędzić czas i odkryć nieznane zakątki Zabrza, przygotowano spacery historyczne „Śladem Ziemi Obiecanej”. Przewodnikiem po fascynującej historii przemysłu i handlu będzie Piotr Hnatyszyn z Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Uczestnicy będą mieli okazję przejść trasą od Teatru Nowego przez ulice Religii, Stalmacha i Boboli aż do ulicy Wolności pod numerem 337 już 24 maja! Natomiast 30 sierpnia odbędzie się spacer po ulicy 3 Maja, koncentrując się na handlu i usługach.
Dodatkowo dla miłośników fotografii zaplanowano warsztaty fotograficzne prowadzone przez Arkadiusza Golę. Uczestnicy będą mieli szansę uwiecznić piękno osiedli robotniczych podczas dwóch spotkań: po osiedlu Borsiga (7 czerwca) oraz Ballestrema (5 lipca).
Aby wziąć udział w spacerach oraz warsztatach, należy dokonać zapisów pod adresem warsztaty@biblioteka.zabrze.pl. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego warto się pospieszyć! Zapisy będą uruchamiane na dwa tygodnie przed każdym wydarzeniem.
Na zakończenie projektu planowane jest seminarium „Zabrze. Ziemia Obiecana”, które odbędzie się 2 października. Podczas prelekcji uczestnicy poznają historię Zabrza oraz dowiedzą się o sytuacji wyznaniowej i politycznej miasta oraz o rewitalizacji obiektów poprzemysłowych.
Nie przegap tej wyjątkowej okazji do zgłębienia tajemnic swojego miasta! Projekt jest realizowany we współpracy z Muzeum Miejskim w Zabrzu oraz innymi lokalnymi instytucjami przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wg inf z: UM Zabrze