
Odkryj Zabrze na nowo! Niezwykłe wydarzenia związane z przemysłowym dziedzictwem miasta czekają na mieszkańców!
- Spotkania autorskie w Zabrzu – historia Górnego Śląska na wyciągnięcie ręki
- Zabierz znajomych na historyczne spacery po Zabrzu!
Spotkania autorskie w Zabrzu – historia Górnego Śląska na wyciągnięcie ręki
Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zaprasza do udziału w wyjątkowym projekcie „Reymont – reaktywacja”, który ma na celu odkrycie fascynującej historii miasta. W ramach tego przedsięwzięcia, od marca do czerwca, odbędą się cztery spotkania autorskie pod hasłem „Saga zabrzańskiego przemysłu”. To doskonała okazja, aby poznać autorów, którzy z pasją opowiadają o Górnym Śląsku i jego bogatej przeszłości.
W programie znalazły się następujące wydarzenia:
- 20 marca 2025 r., godz. 17.00 – Gabriela Kańtor, „Śląski Kopciuszek – opowieść o Joannie Gryzik”Miejsce: MBP Filia nr 9 (Zabrze, ul. I. Paderewskiego 35)
- 10 kwietnia 2025 r., godz. 18.00 – Beata Piecha-van Schagen, „Robotnicze osiedla patronackie”Miejsce: Centrum Usług Społecznych (Zabrze, ul. P. Stalmacha 7)
- 7 maja 2025 r., godz. 18.00 – Arkadiusz Kuzio-Podrucki, „Przemysłowi magnaci w Zabrzu”Miejsce: Urząd Miejski w Zabrzu, Sala Historyczna (Zabrze, ul. Z. Religi 1)
- 5 czerwca 2025 r., godz. 18.00 – Beata i Paweł Pomykalscy, „Górnośląscy potentaci – dziedzictwo w naszych miastach”Miejsce: Muzeum Górnictwa Węglowego (Zabrze, ul. 3-go Maja 19)
Zabierz znajomych na historyczne spacery po Zabrzu!
Dla tych, którzy pragną aktywnie spędzić czas i odkryć nieznane zakątki Zabrza, przygotowano spacery historyczne „Śladem Ziemi Obiecanej”. Przewodnikiem po fascynującej historii przemysłu i handlu będzie Piotr Hnatyszyn z Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Uczestnicy będą mieli okazję przejść trasą od Teatru Nowego przez ulice Religii, Stalmacha i Boboli aż do ulicy Wolności pod numerem 337 już 24 maja! Natomiast 30 sierpnia odbędzie się spacer po ulicy 3 Maja, koncentrując się na handlu i usługach.
Dodatkowo dla miłośników fotografii zaplanowano warsztaty fotograficzne prowadzone przez Arkadiusza Golę. Uczestnicy będą mieli szansę uwiecznić piękno osiedli robotniczych podczas dwóch spotkań: po osiedlu Borsiga (7 czerwca) oraz Ballestrema (5 lipca).
Aby wziąć udział w spacerach oraz warsztatach, należy dokonać zapisów pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego warto się pospieszyć! Zapisy będą uruchamiane na dwa tygodnie przed każdym wydarzeniem.
Na zakończenie projektu planowane jest seminarium „Zabrze. Ziemia Obiecana”, które odbędzie się 2 października. Podczas prelekcji uczestnicy poznają historię Zabrza oraz dowiedzą się o sytuacji wyznaniowej i politycznej miasta oraz o rewitalizacji obiektów poprzemysłowych.
Nie przegap tej wyjątkowej okazji do zgłębienia tajemnic swojego miasta! Projekt jest realizowany we współpracy z Muzeum Miejskim w Zabrzu oraz innymi lokalnymi instytucjami przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wg inf z: UM Zabrze