Święto górniczych orkiestr dętych Moc Dętych zaprasza na trzy dni muzyki

Trzy dni pełne dźwięków i śląskiej tradycji już w Zabrzu! Górnicze orkiestry dęte ponownie rozbrzmią w sercu miasta, łącząc pokolenia i przypominając o bogatym dziedzictwie regionu. Nie przegap wyjątkowej okazji, by poczuć rytm muzyki, która od lat towarzyszy górnikom!
- Wyjątkowe wydarzenie muzyczne w Zabrzu na terenie Szybu Maciej i Muzeum Górnictwa Węglowego
- Finał festiwalu przy Muzeum Górnictwa Węglowego i Pomniku Braci Górniczej w Zabrzu
Wyjątkowe wydarzenie muzyczne w Zabrzu na terenie Szybu Maciej i Muzeum Górnictwa Węglowego
W dniach od 26 do 28 czerwca Zabrze stanie się miejscem niezwykłego festiwalu, który celebruje tradycję górniczych orkiestr dętych. Pierwszego dnia, od godziny 16:00 do 20:45, zaplanowano spotkania warsztatowe poświęcone dziedzictwu kulturowemu oraz koncerty trzech lokalnych orkiestr. Wszystko odbędzie się przy ulicy Srebrnej 6, na terenie historycznego Szybu Maciej – miejsca o wielkim znaczeniu dla przemysłowej historii miasta.
Drugi dzień przeniesie uczestników do Strefy Carnall w Sztolni Królowa Luiza przy ulicy Wolności 408. Od godziny 16:00 do 22:00 będzie można wziąć udział w warsztatach gry na instrumentach dętych i perkusyjnych oraz posłuchać występów dwóch orkiestr górniczych. Dodatkowo organizatorzy przygotowali transmisje koncertów z zagranicy oraz występ Śląskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Wieczór zakończy potańcówka z zespołem BRASS FEDERACJA, która z pewnością porwie do tańca wszystkich miłośników muzyki na żywo.
Finał festiwalu przy Muzeum Górnictwa Węglowego i Pomniku Braci Górniczej w Zabrzu
Ostatni dzień wydarzenia odbędzie się w budynku Muzeum Górnictwa Węglowego przy ulicy 3 Maja 19 oraz na placu przy Pomniku Braci Górniczej pod numerem 16a. Od godziny 14:00 do 20:00 uczestnicy będą mogli wysłuchać seminarium naukowego poświęconego historii górniczych orkiestr dętych oraz zwiedzić wystawę „Amatorski Ruch Muzyczny – radość tworzenia dla innych”. Kulminacją będzie barwny przemarsz gwieździsty ulicami miasta oraz animacje muzyczne prowadzone przez Big Bike Orchestra – unikatową orkiestrę grającą na rowerach.
Z okien muzeum zabrzmi także Projektowa Żeńska Górnicza Orkiestra Dęta, a wieczorem wszyscy zgromadzeni będą świadkami emocjonującej bitwy orkiestr – finału festiwalu, który podkreśli siłę i pasję lokalnej muzycznej tradycji.
To wydarzenie to nie tylko muzyka – to przestrzeń spotkań i wymiany doświadczeń, które pozwalają zachować i przekazywać śląskie dziedzictwo kolejnym pokoleniom. Organizatorzy podkreślają, że projekt został wsparty przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu SYNERGIE, realizowanego podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2025 roku.
Wg inf z: Urząd Miejski Zabrze
Autor: krystian