W marcu w Bibliotece w Zabrzu - wystawa, prapremiera kryminału i planszówki dla każdego

Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu szykuje tydzień pełen spotkań, kolorów i rozgrywek - od cyfrowych obrazów po prapremierę kryminału i piątkowy planszówkowy wieczór. Każde wydarzenie odbywa się w dobrze znanych przestrzeniach miejskiej sieci bibliotek i zaprasza zarówno stałych bywalców, jak i tych, którzy akurat mają ochotę na kulturalny wypad. 😊
- „Dwie frele i reszta” pokazuje, że digitgrafia potrafi zaskoczyć i rozbawić widza
- Wojciech Wolnicki opowie o tworzeniu nowego tomu z serii Kozak i Wolf
- Planszówkowy przystanek pod hasłem: Kreatywność zaprasza do gry i wspólnego śmiechu
„Dwie frele i reszta” pokazuje, że digitgrafia potrafi zaskoczyć i rozbawić widza
Michał Wiejak - najstarszy stażem członek grupy Obsydian - wkłada w sztukę serce i technikę, miesza tradycyjne rysunki i linorytowe eksperymenty z nowoczesną digitgrafią. Na wystawie dominują prace tworzone cyfrowo, a autor nie boi się ani koloru, ani figlarnego tytułu. 🎨
W dorobku Wiejaka znajduje się wyróżniony tryptyk - Tryptyk rudzki - który został zauważony na Rudzkiej Jesieni, a jego twórczość literacka też zdobywa laury - jednoaktówka “Mecz” oraz opowiadanie “Karolina i Teodor” zostały wyróżnione w konkursach, w tym organizowanym przez Polskie Radio. Jeśli ciekawi Was, jak wygląda spotkanie tradycji z cyfrową obróbką obrazu, warto zajrzeć na wernisaż i obejrzeć wystawę.
Wernisaż i wystawa - 9 marca 2026, godz. 17.00 | Filia nr 2. Zapraszam na przegląd prac, pogawędkę przy kawie i dłuższe namyślenie nad detalem.
Wojciech Wolnicki opowie o tworzeniu nowego tomu z serii Kozak i Wolf
Fanów kryminałów zainteresuje spotkanie z Wojciechem Wolnickim - autorem mocno osadzonym w śląskim klimacie i znanym z dynamicznych fabuł oraz wyrazistych postaci. Autor, który łączy drogę inżyniera i scenarzysty, przez lata podpisywał się pseudonimem W. & W. Gregory, a w jego twórczości szybkość akcji idzie w parze z konkretną narracją. 📚
Na spotkaniu odbędzie się prapremiera najnowszej części serii “Kozak i Wolf” - będzie można posłuchać o inspiracjach, warsztacie i kryminalnych pułapkach, które czekają na bohaterów - Adama Kozakiewicza i Przemysława Wilczyńskiego. Nie zabraknie czasu na pytania od czytelników i rozmowy o ulubionych wątkach.
Spotkanie autorskie - 10 marca 2026, godz. 18.00 | Wypożyczalnia Popularnonaukowa. Premiera książki planowana jest na 11 marca 2026.
Planszówkowy przystanek pod hasłem: Kreatywność zaprasza do gry i wspólnego śmiechu
Piątkowy wieczór z planszówkami to propozycja dla tych, którzy wolą towarzystwo przy stole niż samotne przeglądanie shelfów. Na miejscu znajdziecie sprawdzone hity i kilka nowych tytułów, a nowością będzie gra lokalnego autora - „Nosacze” - która ma rozbawić i zaskoczyć. 🎲🙂
Impreza jest otwarta dla wszystkich poziomów doświadczenia - przyjdź z ekipą albo solo, bo drużyny tworzą się szybko, a wieczór obiecuje luźną atmosferę i dużo śmiechu.
Planszówkowy przystanek - 13 marca 2026, godz. 17.00 | Centrum Przesiadkowe.
Grafik wydarzeń w skrócie
- 9 marca 2026, godz. 17.00 | Filia nr 2 - wernisaż i wystawa „Dwie frele i reszta” 🎨
- 10 marca 2026, godz. 18.00 | Wypożyczalnia Popularnonaukowa - spotkanie autorskie z Wojciechem Wolnickim 📚
- 13 marca 2026, godz. 17.00 | Centrum Przesiadkowe - Planszówkowy przystanek pod hasłem: Kreatywność 🎲
Zróbcie sobie miejsce w kalendarzu - w miejskiej bibliotece w Zabrzu znajdziecie tym razem sztukę, kryminał i dobrą rozgrywkę na jednym weekendzie. Do zobaczenia przy stoliku, przy obrazie i przy książce.
na podstawie: Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu.
Ostatnie Artykuły

Nowy festiwal smaków w Zabrzu. Rusza nabór lokali gastronomicznych

Gitary w rękach zabrzan. MDK nr 2 otwiera bezpłatne wakacyjne zajęcia

Bezpłatne badania piersi w Zabrzu. CUD szykuje też gabinet dermatologiczny

Płatne parkowanie wróci do centrum Zabrza i zmiany ruszą etapami

Gremliny pod gwiazdami - Zabrze otwiera wakacyjne kino w parku

Wakacyjne atrakcje, nowy dyrektor i Chrobrego. Raport z Ratusza już jest

Prezydent Miasta sprawdza teren przy Kukuczki i Tarnogórskiej po zgłoszeniach

Pięć zatrzymań w weekend w Zabrzu - rekordzista miał prawie 2 promile

GZM dostaje nowe narzędzia. Metropolia może działać znacznie szerzej

Zabrzańska drogówka sprawdziła rowerzystów - jeden jechał po alkoholu

Uczeń z Zabrza został mistrzem Polski. Szkoła ma jeszcze dwa powody do dumy

Dzielnicowi w Zabrzu ostrzegli dzieci przed wakacyjnymi zagrożeniami

Pierwsze takie spotkanie w Zabrzu. Biznes i samorząd szukają wspólnego języka

Zabrze wraca na plus po latach. Radni dali prezydentowi wotum i absolutorium
Przydatne dane teleadresowe
- DOK Kończyce - zajęcia, kontakt i godziny otwarcia terenu rekreacyjnego
- Parafia św. Józefa w Zabrzu - msze, kancelaria, cmentarze
- Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Zabrzu - sekcje, koła i zajęcia dla dzieci
- Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu - kontakt, bilety, wynajem sali
- Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska PAN w Zabrzu - kontakt, laboratorium, wynajem biur
- DOK Grzybowice - zajęcia stałe, kontakt i dojazd do dzielnicowego ośrodka kultury
