Śląskie historie wracają do biblioteki w Zabrzu - rusza mocny cykl spotkań

Śląskie historie wracają do biblioteki w Zabrzu - rusza mocny cykl spotkań

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zabrzu literatura dostaje dziś wyraźny, regionalny puls. Projekt “Obecność słowa na Śląsku” stawia na książki, reportaż i opowieści, które wyrastają z doświadczenia Śląska, a przy okazji zaprasza do rozmowy o tym, jak zmienia się miasto, pamięć i lokalna tożsamość. 📚🗓️

  • “Obecność słowa na Śląsku” rozpisze Zabrze na literackie głosy
  • Od Iwanickiego do Majcher biblioteka układa kalendarz śląskich spotkań
  • Listopadowy finał domknie rozmowę o tym, jak Śląsk opowiada sam siebie

“Obecność słowa na Śląsku” rozpisze Zabrze na literackie głosy

To nie jest zwykły cykl autorskich spotkań. Biblioteka buduje tu przestrzeń, w której można podejść bliżej do pisarzy, reporterów, badaczy i twórców, a przez ich książki spojrzeć na region z kilku stron naraz - przez historię, codzienność, społeczne napięcia i to, co w śląskiej opowieści najbardziej własne.

Każde z tych spotkań ma prowadzić do rozmowy o słowie jako narzędziu opisu rzeczywistości. W praktyce oznacza to szansę na bezpośredni kontakt z autorami i ich spojrzeniem na Śląsk - nie tylko jako temat literacki, ale też żywą przestrzeń doświadczeń i przemian.

Od Iwanickiego do Majcher biblioteka układa kalendarz śląskich spotkań

W projekcie zaplanowano serię spotkań autorskich, które rozciągną się od wiosny do jesieni. 📖

  • 23 kwietnia 2026 - Kamil Iwanicki
  • 14 maja 2026 - Anna Malinowska
  • 19 maja 2026 - Jan Michalski i Marian Oslislo
  • 3 czerwca 2026 - Irma Kozina i Arkadiusz Gola
  • 11 czerwca 2026 - Sabina Waszut
  • 24 września 2026 - Zbigniew Rokita i Arkadiusz Gola
  • 15 października 2026 - Magdalena Majcher

To zestaw nazwisk, który dobrze pokazuje, że chodzi tu o różne sposoby opowiadania o Śląsku - od reportażu, przez literaturę, po spojrzenie badawcze i artystyczne. Dla mieszkańców Zabrza to szansa, żeby wejść w te historie bez pośpiechu i posłuchać, jak region brzmi w głosach jego opisywaczy.

Listopadowy finał domknie rozmowę o tym, jak Śląsk opowiada sam siebie

Całość zakończy seminarium “Obecność słowa na Śląsku”, które odbędzie się 26 listopada 2026 roku. To właśnie wtedy projekt ma zebrać wcześniejsze wątki w bardziej pogłębioną rozmowę o literaturze, narracji i budowaniu regionalnej tożsamości.

Wydarzenie kierowane jest do osób, które lubią książki, interesują się historią i kulturą regionu albo po prostu chcą lepiej zrozumieć współczesny Śląsk przez opowieści ludzi, którzy go opisują i przeżywają. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

na podstawie: MBP Zabrze.